Zamknij

Przedszkola bliskościowe? Co to takiego?

14.45, 01.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14.45, 01.12.2022

Zapisanie dziecka do przedszkola po raz pierwszy to bardzo ważne wydarzenie w rodzinie. Najczęściej takiej sytuacji towarzyszą bardzo silne emocje zarówno dziecka, jak i rodziców. Wybór najbardziej odpowiedniej placówki może sprawiać pewne kłopoty. Coraz popularniejsze stają się przedszkola bliskościowe, które działają w bardzo wyjątkowy sposób.

Adaptacja dziecka i rodziców

Proces adaptacji jest najważniejszych czasem, gdyż wpływa na dalsze zachowania oraz samopoczucie dziecka w placówce. W przedszkolu bliskościowym mówi się o adaptacji dziecka i rodzica zarazem. Każda matka lub ojciec mogą spędzić w placówce tyle czasu ile tylko potrzebują. Przede wszystkim pozwala to dziecku przyzwyczaić się do nowego miejsca oraz opiekunek. Rodzice z kolei mogą zorientować się jak dokładnie działa placówka oraz przyjrzeć się sposobom działania całej kadry. Przedszkola bliskościowe działają w sposób bardzo zindywidualizowany dając ogromne poczucie bezpieczeństwa dzieciom. Prawidłowo i przede wszystkim spokojnie przeprowadzona adaptacja procentuje w późniejszym czasie, a dziecko chętnie uczęszcza do placówki w trakcie nieobecności swoich rodziców. 

Opieka i wychowanie

Przedszkola bliskościowe kładą bardzo duży nacisk na indywidualne podejście do każdego swojego wychowanka. Kadra bardzo uważnie słucha dzieci i stara się rozumieć ich potrzeby oraz emocje. Dzięki temu rodzice maja gwarancję kontynuacji ich metod wychowawczych stosowanych w warunkach domowych. Ogromną zaletą przedszkoli bliskościowych bardzo często jest możliwość dopasowania diety do każdego dziecka. Podawanie najwyższej jakości produktów w zbilansowanych posiłkach to sposób na doskonałe zdrowie i samopoczucie dziecka. Rodzice będący bardzo świadomi takiej korelacji często poszukują placówek, w których znajdą zrozumienie. Opieka na najwyższym poziomie, wychowanie dziecka w zgodzie z wartościami rodziców oraz poświęcanie dużej ilości uwagi każdemu dziecku to niekwestionowane zalety przedszkoli bliskościowych.

Kadra i metody edukacyjne

Osoby zatrudniane w przedszkolach bliskościowych muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia. Zawsze sprawdzane jest również podejście do dzieci, gdyż opiekunki w takich placówkach powinny być czułe, uważne i bardzo cierpliwe. W wielu miejscach wykorzystywane są niestandardowe metody i działania. Między innymi wiele przedszkoli bliskościowych wykorzystuje założenia Marii Montessori, w których najważniejsze jest dziecko i jego potrzeby. Każdy maluch może samodzielnie decydować w wolnej chwili czym chce się zająć i pobawić. Jednocześnie większość zabawek jest dobierana w sposób przemyślany i podyktowany aktualny etapem rozwoju grupy. Przedszkole bliskościowe to doskonały wybór dla dzieci, które mają dużą potrzebę autonomii i samodecydowania o sobie. Jednocześnie tego typu placówki zyskują coraz większe uznanie wśród rodziców małych dzieci pragnących dla swoich pociech wszystkiego co najlepsze również w chwilach, gdy samo są nieobecni i przebywają w miejscu pracy.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%