Zamknij

Wyroby gumowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

12.01, 25.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12.01, 25.11.2022

Każdy z nas niemal codziennie ma do czynienia z wyrobami gumowymi – przykładem mogą być uszczelki, węże ogrodowe czy samochodowe opony. Bardzo wiele przedmiotów zarówno posiadających specjalistyczne zastosowanie, jak i tych do codziennego użytku wykonuje się w całości lub w części z gumy o określonych parametrów. Obecnie to jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw, które swoją popularność zawdzięcza konkretnym właściwościom. Dowiedz się, o nich więcej!

Jak wykonuje się wyroby z gumy?

Guma jest uniwersalnym i wszechstronnym materiałem, z którego można stworzyć niezliczoną ilość różnorodnych produktów takich jak uszczelki, opony czy dętki. Znajduje szerokie zastosowanie w wielu rodzajach przemysłu – między innymi motoryzacyjnym czy wydobywczym. Tworzywo to otrzymywane jest z kauczuku i powstaje w procesie wulkanizacji, czyli sieciowania cząsteczek polimeru. Guma sama w sobie nie wykazuje odporności na wysoką temperaturę oraz może przepuszczać gazy i wodę – do uzyskania takich parametrów często konieczna jest jej specjalna obróbka oraz dodatki innych tworzyw. Wyroby techniczne zazwyczaj produkuje się z kauczuku syntetycznego lub naturalnego oraz z mieszanek gum. W zależności od dodatku poszczególnych składników, produkt końcowy będzie charakteryzować się innymi właściwościami. Jak przebiega taki proces produkcji? Ma on miejsce w laboratorium, w którym najpierw opracowuje się mieszkankę, biorąc pod uwagę określone wytyczne. Następnie zostaje ona odgrzana, wymieszana oraz poddana procesorowi walcowania, co umożliwia uzyskanie płatów o pożądanej grubości. Ostatnim etapem jest pocięcie gumy na kawałki o ustalonej wielkości i wadze – nazywa się to konfekcjonowaniem. Tak przygotowany materiał musi być jeszcze ogrzany w odpowiedniej temperaturze, co przyczynia się do reakcji chemicznej, podczas której cząsteczki polimerów uzyskują stabilną formę. Na samym końcu następuje ostateczna obróbka gumowych elementów, która poleca między innymi na odcięciu części, które wydostały się po za formę, dzięki czemu końcowy produkt prezentuje się estetycznie. 

Zastosowanie wyrobów gumowych 

Wyroby gumowe otaczają nas każdego dnia. Mają zastosowanie między innymi w produkcji obuwia lub odzieży wodoodpornej z ochronnymi elementami. Wykonuje się z nich taśmy przenośnikowe, przewody elastyczne czy elementy o charakterze amortyzującym. Znajdują one szerokie zastosowanie w branży elektronicznej oraz medycznej, na przykład do produkcji rękawiczek, taśm chirurgicznych, rurek czy sond. W branży budowniczej z gumy tworzy się uchwyty, zawory oraz uszczelki. Wyroby z gumy technicznej to także gumki do ścierania czy czepki pływackie. Co ciekawe, obecne możliwe jest produkowanie wyrobów gumowo-metalowych lub z dodatkiem sztucznych tworzyw. Niejeden producent wyrobów gumowych oferuje też uszczelki na zamówienie czy indywidualną produkcję nietypowych elementów o ściśle określonym przeznaczeniu.

 

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%