Wariograf to wykrywacz kłamstw wynaleziony przez Jamesa Mackenzie na początku XX wieku. Został wynaleziony jako wykrywacz kłamstw na ludziach. Urządzenie jest przeznaczone do pomiaru zmian temperatury skóry, ciśnienia krwi i reakcji skórnej galwanicznej (GSR).
Wariograf został po raz pierwszy użyty w 1921 roku, kiedy został przetestowany na więźniu, który został skazany za morderstwo i skazany na śmierć. Pozwany twierdził, że został fałszywie oskarżony i bronił swojego życia, jednak wariograf zweryfikował jego kłamstwo, uwidaczniając je.
Wykrywacz kłamstw to urządzenie, które mierzy zmiany w ciele, takie jak tempo oddychania, ciśnienie krwi i pot. Poligrafy nie zawsze są wiarygodne, ponieważ osoba przeszkolona w kontrolowaniu reakcji fizjologicznych może je oszukać.
Poligraf, znany również jako wariograf i wykrywacz kłamstw, to przyrząd, który mierzy i rejestruje pewne fizyczne aspekty fizjologii człowieka - takie jak ciśnienie krwi, puls, oddychanie lub przewodnictwo skóry - podczas gdy badany odpowiada na pytania.
Test wariografem służy do ustalenia, czy ktoś mówi prawdę. Testy te nie zawsze są dopuszczalne w sądzie, ponieważ nie ma pełnejm bezwzględnej zgody co do ich dokładności.
Istnieje wiele różnych typów wykrywaczy kłamstw, ale wszystkie działają poprzez pomiar fizycznych odpowiedzi danej osoby na pytania.
Termin „wykrywacz kłamstw” został wymyślony przez Johna A. Larsona w latach dwudziestych XX wieku, kiedy wynalazł sprzęt - mankiet do pomiaru ciśnienia krwi, który mógł mierzyć skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Później nazwano go wariografem. Pierwszą osobą, która użyła go na podejrzanym, był porucznik policji w Chicago, Frank Sheilds, który użył go do przesłuchania podejrzanego o morderstwo Richarda Loeba.
Poligraf jest często określany jako „wykrywacz kłamstw” ze względu na jego potencjalne zastosowanie w przesłuchaniach; jednak może mierzyć tylko reakcje fizjologiczne na pytania egzaminacyjne, takie jak „czy się boisz?” lub „zabiłeś kogoś?”.
Istnieje wiele zalet używania tej maszyny do wykrywania kłamstw. Osoba testowana nie ma pojęcia, o co zostanie zapytana z góry, więc nie jest możliwe przygotowanie się do testu z historią przykrywkową lub przećwiczoną odpowiedzią. Kolejną zaletą jest to, że osoba badana nie ma pojęcia, jak długo będą zadawane jej pytania, więc nie może dostosować odpowiedzi do określonego czasu.
Wariograf bywa używany w sprawach karnych w celu ustalenia, czy dana osoba mówi prawdę, czy nie. Aby skorzystać z maszyny, operator zada serię pytań, a następnie odczyta wyniki na tablicy przyrządów. Wariograf może wykrywać kłamstwa, mierząc zmiany ciśnienia krwi, tętna i częstości oddechów. Wraz z postępem technologii można je teraz wykorzystywać do wykrywania emocji i monitorowania tętna. Mogą być używane w wielu różnych scenariuszach, takich jak sale sądowe lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Termin „poligraf” pochodzi od greckich słów „poly” (co oznacza wiele) i „graf” (co oznacza pisanie). Maszyna ta została wynaleziona po raz pierwszy w 1921 roku przez Leonarde Keelera. Poligraf jest często określany jako „wykrywacz kłamstw”, ponieważ mierzy zmiany fizjologiczne w ciele, które świadczą o oszustwie.
Poligraf został wynaleziony pod koniec XIX wieku przez dr Williama M. Marstona, który stworzył także komiksową postać Wonder Woman. Oryginalny wynalazek został nazwany w Irlandii lie detector test ireland „wykrywaczem kłamstw” i jest nadal używany w organach ścigania.
Historia wariografu jest długa i skomplikowana. Jest używany na wiele różnych sposobów, od dochodzeń kryminalnych po badania medyczne.
Poligrafy istnieją od dawna, ale ich pierwotnym zastosowaniem nie było wykrywanie kłamstw. Na początku XX wieku był używany przez lekarzy jako urządzenie medyczne do monitorowania parametrów życiowych pacjentów, takich jak tętno i ciśnienie krwi.
Dopiero w 1921 roku John Larson wynalazł nowoczesny wykrywacz kłamstw, urządzenie, które może mierzyć zmiany ciśnienia krwi, tętna i wzorców oddychania.
Test wariografem, znany również jako wykrywacz kłamstw, to technika wykrywania oszustwa. Urządzenie mierzy zmiany fizjologiczne u badanego, które uważa się za spowodowane stresem lub lękiem.
Dziś ta maszyna jest nadal używana, ale została zastąpiona bardziej zaawansowaną wersją - Computer Voice Stress Analyzer (CVSA).
CVSA wykrywa stres głosowy poprzez analizę zmian częstotliwości i innych właściwości akustycznych wzorców mowy i jest w stanie wykryć kłamstwa z 98% dokładnością. Może być również używany do wykrywania strachu, złości, smutku, zaskoczenia lub obrzydzenia w głosach ludzi, które są emocjami, które można wykryć.
Dzięki rozwojowi nowych technologii oraz medycyny możliwe jest uczynienie wariografu bardziej precyzyjnym niż kiedykolwiek. Technologie odpowiadające za jego funkcjonalność ulegają ciągłej rozbudowie i udoskonalaniu, przeszły też długą drogę od relatywnie prostych początków tego urządzenia.