Ukończenie szkoły średniej i początek studiów to nowy etap w życiu każdego człowieka. Rozpoczynając swój pierwszy rok na uczelni, trzeba być nastawionym na samodzielność zarówno w pozyskiwaniu wiedzy, jak i organizacji czasu po zajęciach. Oprócz uczestnictwa w tradycyjnych wykładach, ćwiczeniach czy konserwatoriach studenci mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania poprzez podejmowanie dodatkowych form rozwoju poza edukacyjnego.
Samorząd studencki jest jedną z organizacji, która ma wpływ na to, co dzieje się na uczelni. W jego skład może wchodzić każdy student danej placówki. Głównym zadaniem organizacji jest dbanie o interesy społeczności studenckiej, reprezentowanie jej przed władzami i zgłaszanie projektów. Samorząd prowadzi działalność w zakresie spraw kulturalnych, rekreacyjnych oraz socjalno-bytowych. Zaangażowanie się w jego funkcjonowanie jest świetną okazją do zdobycia nowych doświadczeń i podniesienia własnych kompetencji, ale również realizacji pasji. W ramach projektów można współpracować z wieloma osobami i nauczyć się pracy w grupie pomimo różnicy zdań. Działalność w strukturach organizacji pomaga nawiązać cenne relacje, jakie mogą przydać się po zakończeniu studiów. Szczególnie skorzystają z tego osoby, które w przyszłości chciałyby zajmować stanowiska menedżerskie w przedsiębiorstwach i urzędach, np. studenci kierunku zarządzanie projektami.
Kolejną inicjatywą skierowaną do aktywnych studentów są uczelniane koła naukowe. Celem ich działania jest inicjowanie i rozwijanie zainteresowań studentów oraz poszerzanie i pogłębianie wiedzy z danej dziedziny. Koła studenckie skupiają na zasadach dobrowolności ambitne, kreatywne osoby, które interesują się podobną tematyką, aby mogły wspólnie tworzyć coś więcej, niż tylko uczelniane projekty. Koła naukowe działają we wszystkich szkołach wyższych, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Niektóre uczelnie zrzeszają nawet kilkadziesiąt takich organizacji, np. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie gdzie istnieje ich ponad 40! Krakowski UEK jest największą uczelnią ekonomiczną w Polsce. Studenci tej uczelni mają bardzo szeroki wybór specjalności, których programy w pełni uzasadniają zapotrzebowanie rynku pracy i na nie odpowiadają. Można tu studiować oczywiście kierunki związane z ekonomią, ale też inżynierskie, prawnicze, a nawet informatykę. Wyjątkowo atrakcyjnymi i umożliwiającymi zaangażowanie się w działalność kół naukowych są m.in. cieszące się od dawna dużą popularnością stosunki międzynarodowe oraz studia miejskie, proponujące innowacyjne, interdyscyplinarne podejście do kwestii obszarów zurbanizowanych.
Członkowie społeczności studenckiej mogą nie tylko chodzić na wykłady i rozwijać zainteresowania naukowe, ale też angażować się w działalność Akademickiego Związku Sportowego, w skrócie AZS, działającego przy większości uczelni. Związek oferuje studentom szeroki wybór różnych aktywności fizycznych, które można uprawiać pod okiem profesjonalnych instruktorów. AZS organizuje treningi, obozy i zawody w różnych dyscyplinach w lidze międzyuczelnianej. Zostając członkiem klubu, możesz trenować na przykład pływanie, piłkę ręczną, futsal, tenis stołowy, badminton, wioślarstwo, jeździectwo czy kolarstwo górskie. W ramach AZS studenci aktywnie realizują swoje pasje, a także osiągają sukcesy w zawodach, w których mają prawo brać udział. Dodatkowo legitymacja AZS pozwala na korzystanie ze zniżek i korzyści przeznaczonych wyłącznie dla członków zrzeszenia. Działalność akademickich klubów sportowych prowadzi praktycznie każda szkoła wyższa w kraju. Dotyczy to zarówno uczelni państwowych, jak i prywatnych.