Przyszłościowe kierunki studiów to takie, które dają dobre perspektywy zatrudnienia w wybranym zawodzie. Należą do nich z pewnością finanse i księgowość, a także informatyka, kierunki medyczne czy filologie obce. Warto wybrać mądrze, tak aby móc kreować swoją przyszłość, a jednocześnie mieć dobre perspektywy rozwoju w danej branży.
Księgowa obecnie nie może narzekać na brak ofert pracy - dotyczy to niemal każdego miasta w Polsce. Dlatego też przyszłościowy kierunek to przede wszystkim finanse i księgowość. Można po nim pracować nie tylko jako księgowa, lecz również bankowiec, analityk finansowy, doradca inwestycyjny, doradca kredytowy czy agent ubezpieczeniowy. Możliwości jest naprawdę wiele, a dobrze płatnych posad nie brakuje. Finanse i rachunkowość to kierunek przeznaczony przede wszystkim dla osób, które potrafią logicznie myśleć i nie boją się pracować z liczbami. Bardzo istotna jest również znajomość nowoczesnych technologii, z których na co dzień korzystają finansiści.
Na brak dobrze płatnej pracy nie mogą też narzekać informatycy, którzy najczęściej zatrudnienie podejmują już w czasie trwania studiów. Co istotne, informatyk może pracować jako programista, analityk danych, projektant stron internetowych, grafik komputerowy czy nawet analityk biznesowy. To tylko niektóre specjalizacje, jakie uczelnie wyższe przygotowały dla studentów. Oczywiście, nie każdy odnajdzie się w branży IT, która - choć bardzo dobrze opłacana - jest również bardzo specyficzna. Kandydaci na studia powinni przede wszystkim śledzić postępy technologiczne oraz obecne trendy na rynku IT. Co więcej, muszą oni prezentować umiejętność logicznego myślenia, nie mogą bać się pracy z liczbami czy kodami. Informatycy znajdują zatrudnienie przede wszystkim w korporacjach, które oferują staże i praktyki nawet studentom pierwszych lat.
Powyższe kierunki studiów przeznaczone są głównie dla osób, które lubią przedmioty ścisłe. Niemniej jednak humaniści również mogą znaleźć dla siebie przyszłościowe ścieżki kariery. Warto zainteresować się przede wszystkim filologią obcą, lecz nie angielską czy niemiecką, a na przykład chińską bądź szwedzką. Znajomość języków egzotycznych daje znacznie większe szanse na pozyskanie dobrze płatnej pracy już podczas studiów. Humaniści mogą również zdecydować się na studiowanie pedagogiki - obecnie nauczyciele poszukiwani są w każdym województwie, w różnych placówkach edukacyjnych.
Choć nauczyciel w szkole nie zarabia zbyt wiele, to jednak tego rodzaju pracę można uznać za stabilną. Lepiej opłacani są natomiast pedagodzy, którzy posiadają uprawnienia do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, autystycznymi czy wymagającymi specjalistycznej terapii. Mogą oni podjąć pracę nie tylko w ośrodkach państwowych, ale również prywatnych, których z roku na rok powstaje coraz więcej. Warto więc zdobyć niezbędne uprawnienia, aby móc lepiej zarabiać.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.ssw-sopot.pl/finanse-i-rachunkowosc/