Kiedy wobec osoby bliskiej stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, przymusowa izolacja może okazać się trudną do zniesienia. Warto wiedzieć więc, że tymczasowo aresztowany ma prawo do kontaktu telefonicznego - zarówno z osobami z rodziny, jak i z innymi. W jaki sposób można uzyskać taki kontakt?
O możliwość utrzymywania kontaktu telefonicznego z wybraną osobą wnioskuje sam aresztowany. Powinien on złożyć w tej sprawie stosowny wniosek (gotowy wzór wniosku pobierzesz w tym miejscu), wskazując w nim dane (w tym numer telefonu) osoby, do której chce telefonować. Może w takim wniosku określić też charakter planowanych rozmów, choć nie jest to niezbędne do uzyskania zgody.
Wniosek o kontakt telefoniczny składa się do prokuratora, który prowadzi lub nadzoruje sprawę na etapie postępowania przygotowawczego. Jeśli sprawa znajduje się już w sądzie, to taki sam dokument należy skierować do sądu, który rozpoznaje sprawę.
Co do zasady, wniosek o kontakt telefoniczny z tymczasowo aresztowanym może zostać odrzucony tylko w dwóch przypadkach, tj. gdy zachodzi uzasadniona obawa, że kontakt telefoniczny zostanie użyty celem:
Obawy te muszą być jednak uzasadnione, znaczy realne, wynikające z ujawnionych i udokumentowanych zachowań tymczasowo aresztowanego. Jedynie w sytuacji, kiedy zachowanie aresztowanego wskazuje, iż zamierza on podjąć takie bezprawne działania, można odrzucić jego wniosek o kontakt telefoniczny.
Jednocześnie warto podkreślić, że wspomniane “działania zmierzające do utrudniania postępowania karnego” muszą być bezprawne. Bezprawnym będzie na przykład namawianie kogoś do ukrywania dowodów i próba wpływu na treść zeznań świadków, ale nie staranie się o uzyskanie opinii lekarskiej, która ma być pomocna w sprawie.
Zgodnie z przepisami, rozmowa telefoniczna z tymczasowo aresztowanym odbywa się przy funkcjonariuszu Służby WIęziennej. Po przekazaniu aresztowanemu słuchawki, funkcjonariusz stoi obok i odmierza czas - rozmowa może trwać maksymalnie 5 minut.
Jednocześnie, jego zadaniem jest przysłuchiwanie się rozmowie prowadzonej przez aresztowanego. Jeśli dochodzi do zmiany rozmówcy, ma on prawo przerwać kontakt z aresztowanym. System kontroli rozmów telefonicznych prowadzonych przez osoby tymczasowo aresztowane ma wykrywać takie incydenty, jak przekazanie słuchawki innej osobie.
Warto podkreślić też, że kontakt telefoniczny odbywa się jedynie za pomocą aparatu, który znajduje się na terenie aresztu. Wszelkie inne formy łączności przewodowej lub bezprzewodowej są zakazane. Szczegółowe zasady przeprowadzania rozmów powinny zostać określone w regulaminie danego aresztu. W przypadkach pilnych, osoba zainteresowana rozmową z tymczasowo aresztowanym może kontaktować się z funkcjonariuszem dyżurnym aresztu i prosić go o przekazanie słuchawki aresztowanemu.