Zamknij

Ubezpieczenie OC zawodowe - dla kogo jest obowiązkowe?

. + 11:01, 11.07.2022 Aktualizacja: 11:01, 11.07.2022

Ubezpieczenie OC zawodowe - dla kogo jest obowiązkowe? 

Każdy zawód niesie za sobą ryzyko popełnienia błędu, jednak w przypadku między innymi lekarzy czy adwokatów może mieć on wyjątkowo poważne i kosztowne konsekwencje. Z tego względu, niektóre profesje objęte są obowiązkiem posiadania OC zawodowego – dowiedz się, które z nich zaliczają się do tego grona oraz przez czym dokładnie chroni ten rodzaj polisy.  

Czym jest ubezpieczenie OC zawodowe? 

Ubezpieczenie OC zawodowe to rodzaj ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które w przypadku niektórych zawodów stanowi obowiązkowy produkt. Z uwagi na korzyści, jakie niesie za sobą taka polisa, na jej wykupienie często decydują się również osoby, których profesje nie znajdują się w gronie objętych przymusem jej posiadania. 

Przyczyną takiej decyzji jest zabezpieczenie, jakie zapewnia OC zawodowe. Ochrona obejmuje sytuacje, w wyniku których osoba korzystająca z naszych usług dozna strat na tle finansowym, uszczerbku na zdrowiu lub straci życie. W przypadku niektórych zawodów, ryzyko ewentualnego popełnienia poważnych błędów jest zwiększone, dlatego też wprowadzono obowiązek posiadania OC zawodowego dla wybranych profesji.  

Dla kogo jest obowiązkowe OC zawodowe? 

Obowiązek posiadania OC zawodowego dotyczy takich zawodów, jak: 

lekarz, 

adwokat, 

notariusz, 

agent ubezpieczeniowy, 

architekt, 

księgowy, 

komornik, 

rzeczoznawca majątkowy, 

zarządca nieruchomości, 

pośrednik finansowy oraz kredytowy, 

detektyw, 

przewoźnik drogowy. 

Polisa kompleksowo zabezpiecza nie tylko osobę poszkodowaną, ale i wykonującą dany zawód. Zwłaszcza profesje objęte obowiązkiem jej posiadania niosą za sobą duże ryzyko występowania błędów, których konsekwencje mogą być bardzo poważne.  

Warto też wiedzieć, że w przypadku braku posiadania obowiązkowego OC zawodowego, jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy, nie tylko trzeba będzie z własnej kieszeni wypłacić wysokie odszkodowanie. Brak ubezpieczenia wiąże się z karą pieniężną, której wysokość uzależniona jest od rodzaju wykonywanego zawodu. Przykładowo jednak, kwoty mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.   

Jakie ubezpieczenie OC zawodowe wybrać? 

Regulacje prawne określają minimalny zakres ochrony, obowiązujący w przypadku konkretnego zawodu. Z tego względu, decydując się na skorzystanie z usług konkretnego ubezpieczyciela, należy mieć na uwadze ofertę dotyczącą danej profesji.  

Czasami zdarza się, że minimalny zakres ubezpieczenia nie jest jednak wystarczający - ubezpieczyciel powinien wtedy zaproponować rozszerzenie polisy o dodatkowe klauzule, które zapewnią jego klientowi kompleksową ochronę, dopasowaną do specyfiki wykonywanego przez niego zawodu. 

Czy warto brać dobrowolne ubezpieczenie OC zawodowe? 

Niektórym może wydawać się, że jeżeli OC zawodowe nie jest w ich przypadku obowiązkowe, to nie warto inwestować w nie pieniędzy. Jednak wiele osób może popełnić podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych błąd, w wyniku którego osoby trzecie będą rościć sobie prawo do odszkodowania. Z tego też względu zdecydowanie lepiej zabezpieczyć w odpowiedni sposób zarówno siebie, jak i osobę poszkodowaną.  

Gdzie szukać OC zawodowego dla swojej profesji? 

OC zawodowe posiada w swojej ofercie wielu ubezpieczycieli, jednak z pewnością nie warto decydować się na pierwszą napotkaną ofertę. Przed podjęciem wyboru warto sprawdzić, czy firma ubezpieczeniowa jest w stanie dostosować zakres ubezpieczenia do specyfiki wykonywanego przez ciebie zawodu, proponując również jego ewentualne rozszerzenie, które zapewni ci pełne bezpieczeństwo.  

Godną zaufania firmą jest https://vleasing.pl, która doskonale rozumie potrzeby swoich klientów, proponując im wyłącznie idealnie dopasowane produkty. Dzięki fachowej wiedzy doradców, można liczyć nie tylko na dobór najlepszej oferty, ale również pomoc w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych zarówno z ubezpieczeniami obowiązkowymi, jak i ich dodatkowymi rozszerzeniami, gwarantującymi kompleksową ochronę.  

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%