Zamknij

Nawet tania strona internetowa wymaga zabezpieczenia

10:43, 21.05.2024 . Aktualizacja: 15:26, 21.05.2024

Spis treści: 

  1. Ekspert radzi, 
  2. Wybór hostingu, 
  3. Certyfikat SSL, 
  4. Regularne aktualizacje zabezpieczeń, 
  5. Silne hasła, 
  6. Ograniczone uprawnienia użytkowników, 
  7. Kopie zapasowe.

Niski budżet może być wygodną wymówką dla zlekceważenia kwestii bezpieczeństwa strony internetowej. Tymczasem musimy sobie zdawać sprawę z tego, że ochrona zasobów witryny oraz jej użytkowników powinny stanowić priorytet dla każdego profesjonalnego właściciela strony, czyli np. przedsiębiorcy. Zlecając produkcję nawet taniej strony www nie zapominaj o konieczności zaimplementowania szeregu zabezpieczeń, które ograniczą ryzyko ataków czy przechwycenia danych osób korzystających z witryny. Po kilka wskazówek zajrzyj do naszego artykułu.

Ekspert radzi:

Ze stroną internetową jest dokładnie tak samo jak z firmą: zawsze można coś ulepszyć, poprawić, rozwinąć. Nawet fantastycznie zaprojektowana witryna nie powinna leżeć odłogiem. Już na etapie jej zamawiania rozważ zaangażowanie się w dalszy rozwój firmowej strony internetowej, co możesz robić zarówno we własnym zakresie, jak i zlecając różne prace na zewnątrz.” Źródło: https://soluma.pl/cenniki/cennik-tworzenia-stron-www/strona-www-biznes

Wybór hostingu

Pomimo ograniczonego budżetu nie warto oszczędzać na usłudze hostingowej. Te najtańsze opcje hostingowe często nie gwarantują choćby przyzwoitego poziomu bezpieczeństwa zasobów strony. Warto postawić na usługę, która obejmuje wbudowane zabezpieczenia, takie jak firewall, ochrona przed atakami DDoS czy regularne skanowanie w poszukiwaniu oprogramowania malware.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane między użytkownikiem a serwerem, co jest kluczowe dla ochrony prywatności użytkowników. Wiele firm hostingowych oferuje certyfikaty SSL za darmo lub za niską opłatą. Instalacja takiego certyfikatu to w zasadzie obowiązek, jeśli na poważnie traktujesz kwestię bezpieczeństwa Twojej strony internetowej. Nie jest to też duży koszt, dlatego koniec z wymówkami!

Uwaga:

Google zdecydowanie zaleca stosowanie w witrynie protokołu HTTPS, który pomoże zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo i prywatność. Jeśli Twoja witryna zawiera stronę z adresem rozpoczynającym się zarówno od HTTP, jak i HTTPS, Google woli zindeksować wersję HTTPS.” Źródło: https://support.google.com/webmasters/answer/11396518?hl=pl

Regularne aktualizacje zabezpieczeń

Ponieważ tanie strony internetowe z reguły powstają w oparciu o popularną platformę CMS WordPress, to szalenie ważne jest regularne aktualizowanie wszelkich wtyczek czy skryptów do najnowszej wersji. To właśnie te elementy witryny są najczęściej słabymi punktami w systemie zabezpieczeń. Deweloperzy na bieżąco usuwają różne luki, natomiast to do użytkowników należy przeprowadzenie aktualizacji, czego nie wolno bagatelizować.

Silne hasła

Dostęp do zasobów strony internetowej, nie tylko serwera, ale też systemu zarządzania treścią CMS, musi być chroniony silnym, unikalnym i regularnie zmienianym hasłem. Nie może to być to samo hasło, którego używasz we wszystkich swoich usługach. Jeśli nie masz głowy do wymyślania haseł, to skorzystaj z menedżera haseł.

Porada specjalisty:

Zdaniem analityków z FBI to właśnie długość hasła może stanowić największą przeszkodę na drodze do jego złamania. Dlatego eksperci kryminalistyczni zachęcają do tego, aby tworzyć możliwie jak najdłuższe hasła dostępu do poszczególnych usług online.” Źródło: https://tech360.pl/tech,ac99/jakie-haslo-jest-bezpieczne-fbi-ma-zaskakujaca-teorie,9877

Ograniczone uprawnienia użytkowników

Jeśli do Twojej strony internetowej ma dostęp wielu użytkowników, na przykład pracownicy firmy, to z poziomu panelu administracyjnego przydziel im ograniczone uprawnienia, wyłącznie takie, jakie są konieczne do np. opublikowania artykułu na blogu. Jest to szczególnie ważne w przypadku udostępniania zasobów strony podmiotom trzecim, np. agencji content marketingowej czy agencji SEO.

Kopie zapasowe

Robienie kopii zapasowych nic nie kosztuje (tyle, co za miejsce na serwerze), a może uratować sytuację w momencie, gdy np. dojdzie do zmasowanego ataku na stronę i nie uda się przywrócić jej pełnej funkcjonalności. Wówczas skorzystasz z kopii zapasowej do ponownego uruchomienia strony.

Dobre usługi hostingowe mają wbudowaną funkcję automatycznego wykonywania backupu – warto natomiast sprawdzić, jak często to robią i jak długo przechowują zasoby witryny.

(Artykuł partnera)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%