Zamknij

Muzeum Borów Tucholskich:"Wyczarowane w drewnie", czyli II wystawa zbiorowa z cyklu Borowiacka Skarbnica Kultury / ZDJĘCIA

14:22, 02.10.2024 Anna Lipska Aktualizacja: 10:27, 03.10.2024
Skomentuj

W Muzeum Borów Tucholskich otwarta jest wystawa, którą poświecono lokalnemu rzeźbiarstwu i generalnie twórczości, w której materiałem jest drewno.

II wystawę zbiorową z cyklu Borowiacka Skarbnica Kultury zadedykowano rzeźbie, płaskorzeźbie, zabawkom w drewnie i plecionkom. Te oprócz tradycyjnego haftu kaszubskiego szkoły borowiackiej i tucholskiej, są najbardziej reprezentatywną dziedziną sztuki ludowej Borów Tucholskich. 

Na wystawie prezentujemy plecionkę z korzenia sosny, jałowca i świerku. Współczesną sztukę ludową i użytkową, wyrzeźbione: świątki, anioły, kapliczki, szopki bożonarodzeniowe czy różne scenki rodzajowe

- tak mówiła podczas wernisażu Wioletta Chabowska z tucholskiego muzeum.

Aktualnie trwająca wystawa, prezentuje różnorodne umiejętności oraz zawody, gdzie wykorzystywane jest drewno na potrzeby użytkowe i estetyczne mieszkańców regionu. Ukazuje walory dziedzictwa, które należy traktować jako współczesne inspiracje i powrót do korzeni, oparty rodzimym wzornictwem. To wszystko przyczynia się jednocześnie do zachowania unikalnych umiejętności i rzemiosł zagrożonych zapomnieniem, o czym wspominał dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu Marek Rubnikowicz.

Wystawę w Muzeum Borów Tucholskich podzielono na dwa moduły. Pierwszy z nich ukazuje ludowość i tradycję, gdzie prezentowane są: plecionki i rzeźba ludowa. Plecionkarstwem zajmują się Hanna Behrendt i Anna Przytarska. Plecionkarstwem koszy i kipów trudnią się Jolanta Bągorska i Henryk Tyda. Natomiast na wystawie prezentowane są rzeźby ludowe: Zygmunta Kędzierskiego, Józefa  Bonka, Agnieszki i Artura Warszyńskich, Adama Korthalsa, Roberta Baranowskiego, Janusza Berhendta, Andrzeja Mięsikowskiego, Mikołaja Dębickiego, Romana Ziemeya i Grzegorza Szopińskiego.

Drugi moduł wernisażu poświęcono współczesnemu wzornictwu inspirowanemu kulturą regionu. Jest to prosta, niekiedy surowa rzeźba borowiacka, kryjąca w sobie wyjątkowe bogactwo. Dlatego artyści inspirują się formą, motywami i technikami wykonania, reinterpretując ponowne odczytanie znaczenia rzeźby. Taki zabieg ma na celu, nowoczesny sposób nawiązania do tradycji.

Wzory i motywy zdobią często przedmioty codziennego użytku, np. biżuterię i elementy wykończenia wnętrz. Rzeźby inspirowane kultura regionu prezentują: Czesław Fryda, Sergii Mychalczenko, Krzysztof Joppek. Na wystawie zobaczyć można również prace nieżyjących już artystów, które znajdują się w muzealnych zbiorach. Są to dzieła: Jana Czupryniaka, Mariana Kuźmińskiego i Romana Sekulskiego.

Wystawa prac jest aktualnie dostępna w godzinach otwarcia Muzeum Borów Tucholskich.

Poniżej fotorelacja z wernisażu!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%