Zamknij

Eryk i Jędrzej – nasi mistrzowie

11:41, 12.01.2021 | (red)
Skomentuj
REKLAMA

Jest respekt przed pandemią, jednak swoje trzeba robić i... wygrywać. Z tego założenia wychodzą tucholscy sportowcy znad szachownic. 

Nic w tym niedobrym dla wszystkich czasie nie idzie zgodnie z tym, co zaplanowano przed miesiącami. Rywalizacja sportowa jest odwoływana albo przesuwana na odległe terminy. Nie inaczej działo się w szachach. Były jednak okazje ku temu, by błysnąć intelektualną formą i znów stanąć na podium.

- Rozgrywki drużynowe zostały przełożone na styczeń, czego należało się spodziewać – opowiada Piotr Jarosz, sędzia szachowy i propagator królewskiej dyscypliny. - Wszystko miało odbywać się już w listopadzie, jednak trzeba czekać. Tymczasem młodzież tucholska pokazała klasę. Wypada tylko się cieszyć i liczyć na kolejne udane kroki.

Dwaj szachiści z Borów Tucholskich okazali się zwycięzcami trzeciej rundy. W grupie A nie miał sobie równych Eryk Kiełbratowski, co nie jest jakimś zaskoczeniem. W grupie B wszystkich pokonał Jędrzej Witkowski. Młodzi tucholanie święcili triumfy 12 grudnia w Koronowie. W tamtejszej hali widowiskowo-sportowej odbyło się trzecie spotkanie najlepszych młodych szachistów z całego województwa. Wszystko w ramach rozgrywek Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej. Czas koronawirusa sprawił, że mimo zgłoszenia do trzeciej rundy aż 80 zawodników faktycznie do stoików szachowych zasiadło ich 53.

Sam turniej był dużym wydarzeniem sportowym w regionie. Zgromadził czołówkę młodych sportowców, którym puchary za pierwsze trzy lokaty wręczali przedstawiciele lokalnych władz. Nie obyło się bez akcentu świątecznego – każdy gracz odebrał słodki upominek i życzenia bożonarodzeniowe. Organizatorem zmagań był Urząd Miasta w Koronowie, a sędzią głównym Mikołaj Włoch. Przypomnijmy, że podział na grupy w lidze międzyszkolnej wiąże się z kategoriami szachowymi. Grupa B skupia na liście startowej graczy do V kategorii, grupa A – szachistów co najmniej IV kategorii.

- Nasi zawodnicy, których pięciu stanęło w koronowskie szranki, są członkami OSiR-u Tuchola – mówi Piotr Jarosz. - Od nowego roku będziemy sekcją szachową MLKS Tucholanka Tuchola. Są treningi, jest też efekt – tyle można powiedzieć o sukcesach młodzieży. Poczynione starania w szkoleniu dają efekt. Składają się na to też spotkania wakacyjne z arcymistrzem Grabarczykiem, na co są szanse pod warunkiem znalezienia środków na taką formę szachowej edukacji. Staramy się o organizację jednego w turniejów tu, w Tucholi. Orientacyjnie byłoby to na wiosnę, jednak wszystko jest uzależnione od sytuacji pandemicznej.

Sponsor mile widziany

Tucholscy szachiści, mimo sukcesów, nie zamierzają spoczywać na laurach, wciąż są na drodze sportowego i organizacyjnego rozwoju. Jak twierdzi cytowany wcześniej rozmówca, sportowcy znad stolików na pewno zasługują na sponsora, bo skoro są sukcesy, a mistrzowie są młodzi i wszystko przed nimi, byłoby świetnie mieć ważnego partnera w rozwoju.

Warto pokusić się o podsumowanie na koniec roku. Tu przede wszystkim można wspomnieć jeszcze raz Eryka Kiełbratowskiego, który zwyciężał na poziomie wojewódzkim w Toruniu i Nakle (odpowiednio szachy szybkie i klasyczne). W opisywanej lidze wojewódzkiej należy pamiętać o dwóch zwycięstwach Eryka i jednym Jędrzeja Witkowskiego. Wielu zawodników podwyższyło podczas oficjalnej rywalizacji swoje kategorie szachowe.

W dorosłej drużynie głównym celem jest utrzymanie się w III lidze. Nie bez znaczenia są też Grand Prix w Szachach – cykliczne sprawdziany tucholskich sportowców. Nadchodzący rok będzie okazją, by wystartować w całym szeregu imprez spod znaku szachownicy. Są również ciche nadzieje na awans któregoś z juniorów do mistrzostw Polski.

Turniej w Koronowie – grupa A

1. Eryk Kiełbratowski (Technikum Leśne w Tucholi) – 19 pkt.

2. Mateusz Kamiński (III LO w Bydgoszczy) – 18 pkt.

3. Szymon Podlewski (SP 62 w Bydgoszczy) – 17 pkt.

Turniej w Koronowie – grupa B

1. Jędrzej Witkowski (SP 5 w Tucholi) – 19 pkt.

2. Bartosz Dolecki (SP w Zbicznie) – 18 pkt.

3. Konrad Muzal (SP 18 w Grudziądzu) – 17 pkt.

4. Ksawery Ferensztajn (SP 2 w Tucholi) – 17 pkt.

11. Mateusz Bronikowski (SP 1 w Tucholi) – 15 pkt.

19. Igor Wilkowski (SP Bysław) – 13 pkt.

((red))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%