Zamknij

Metoda 360 w ocenie pracowników – znasz ją?

Artykuł sponsorowany + 00:00, 30.01.2025
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Metoda 360 pozwala uzyskać opinię na temat zatrudnionych z kilku różnych źródeł – a to sprawia, że ocena jest zdecydowanie bardziej obiektywna. Sprawdź, na czym polega ten sposób, w jaki sposób go przeprowadzić i co powinna uwzględniać ankieta oceny pracownika.

  • Ocena pracowników metodą 360 to sposób na uzyskanie obiektywnej opinii na temat działań poszczególnych osób i ich zaangażowania w wykonywaną pracę.
  • Opinie mogą pochodzić zarówno od pracodawcy, jak i od podwładnych oraz współpracowników – a nawet od samego ocenianego pracownika.
  • Metoda 360 w ocenie pracowników wykorzystuje ankiety, które skupiają się na mocnych i słabych stronach danej osoby.
  • Ocenie podlegają m.in. osiągnięcia pracownika, zaangażowanie w codzienne zadania, umiejętność pracy zespołowej czy zdolność do zarządzania zespołem (w przypadku menedżerów).

Metoda 360 w ocenie pracowników – na czym polega?

Metoda 360 stopni to sposób oceny pracownika polegający na gromadzeniu opinii na temat jego pracy z różnych źródeł – np. od kilku osób. W tym przypadku oceniający nie polega wyłącznie na ocenie pracodawcy, ale również na opinii kolegów z zespołu, podwładnych (w przypadku menedżerów czy team leaderów) lub klientów. Niekiedy pod uwagę brana jest również samoocena danego pracownika. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełnego obrazu efektywności oraz zachowań danej osoby w miejscu pracy.

Poszukujesz doświadczonych pracowników do swojej firmy? Dodaj ogłoszenie o pracę w sieci!

Jak przeprowadzić ocenę pracownika metodą 360?

W celu dokonania oceny pracownika metodą 360 należy sporządzić specjalny kwestionariusz oceniający jego kompetencje. Zazwyczaj przygotowuje go dział HR lub osobna firma zatrudniona stricte w celach oceny zatrudnionych. Taka ankieta uwzględnia zarówno mocne strony i osiągnięcia danej osoby, jak również aspekty, które wymagają udoskonalenia i poprawy. Jest ona też w pełni anonimowa – dzięki temu wypełniające ją osoby decydują się często na większą szczerość. Kiedy już kwestionariusz zostanie wypełniony przez określoną liczbę osób, na podstawie jego wyników sporządzany jest raport zawierający wszystkie zgromadzone informacje. Pomaga to w określeniu elementów, nad którymi pracownik powinien popracować i pozwala wskazać te osiągnięcia oraz zachowania, które warto docenić. Wnioski wynikające z raportów przedstawiane są podczas spotkania z ocenianym zatrudnionym. To właśnie wówczas ustalany jest plan jego rozwoju na następne miesiące, uwzględniający kwestie wymagające poprawy. Podczas spotkania pracownik sam wypełnia ankietę i ma szansę porównać ją z oceną innych osób.

Kwestie podlegające ocenie metodą 360

W ankiecie oceniającej pracę konkretnego pracownika oceniane są różne kwestie – wiele zależy od źródeł, z których pochodzą opinie. Przykładowo, współpracownicy mogą skupić się na umiejętności współpracy, komunikatywności czy nastawieniu do kolegów z zespołu. Podwładni oceniają m.in. sposób zarządzania zespołem czy umiejętność motywowania pracowników, z kolei sam pracodawca bierze pod uwagę ogólne osiągnięcia, kompetencje i zaangażowanie w powierzane zadania. Jeżeli ankietę wypełnia klient, może skupić się m.in. na jakości obsługi, nastawieniu pracownika czy znajomości oferty firmy. Zatrudniony dokonujący samooceny koncentruje się z kolei na ocenie własnych wyników i na obszarach, nad którymi jego zdaniem warto pracować.

W Internecie znajdziesz cenne porady dla pracodawców, które ułatwią Ci zarządzanie firmą, zatrudnianie obiecujących pracowników i budowanie przyjaznego środowiska pracy.

Podsumowanie

Ocenianie pracowników metodą 360 może przynieść wiele korzyści – nie tylko kompleksową, bardziej transparentną ocenę zatrudnionych osób, ale również wzrost ich zaangażowania oraz rozwój kompetencji. Aby przeprowadzić ocenę przy użyciu tej metody, wystarczy sporządzić ankietę i przekazać ją przełożonemu, podwładnym oraz współpracownikom. Warto pamiętać o tym, że im więcej źródeł opinii, tym bardziej jest ona obiektywna.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%