Zamknij

Co musisz przygotować, aby uzyskać decyzję środowiskową?

. + 11:29, 01.06.2023 Aktualizacja: 11:29, 01.06.2023

Jeśli planujesz inwestycję budowlaną, zapewne spotkałeś się już z pojęciem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Bez tego dokumentu realizacja projektu może okazać się niemożliwa. Jak jednak go uzyskać?

Czym jest DŚU?

Decyzja środowiskowa, zwana w skrócie DŚU, to decyzja administracyjna, która umożliwia realizację danej inwestycji. Obowiązek jej posiadania ma na celu ochronę przyrody. Istnieje bowiem wiele miejsc, których powstanie wiąże się z negatywnym oddziaływaniem na środowisko naturalne. Są to na przykład instalacje do magazynowania produktów naftowych lub wydobycia gazu, zakłady przemysłowe i dystrybucyjne, elektrownie i inne. Spis przedsięwzięć, których realizacja wymaga uzyskania DŚU, znajdziesz w Dzienniku Ustaw RP. Wystarczy, że przejrzysz pierwsze strony “Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko”.

Szczegółowy raport a decyzja środowiskowa

To, czy decyzja środowiskowa zostanie wydana w satysfakcjonującej dla inwestora formie, zależy przede wszystkim od raportu oddziaływania na środowisko, stworzonego na podstawie planów projektu. Nie musisz sporządzać go samodzielnie. Aby mieć pewność, że dokument nie będzie wymagał wielu poprawek, a start inwestycji nie będzie odwlekany w nieskończoność, zleć to zadanie specjalistom. Firma AvesNature zatrudnia ekspertów z zakresu analiz, dotyczących ochrony środowiska.

Co powinno znaleźć się w raporcie, aby uznano go za kompletny? Z pewnością nie można pominąć w nim następujących elementów:

  • charakterystyki krajobrazu,
  • prognozowanych rezultatów realizacji inwestycji dla środowiska i społeczeństwa,
  • szczegółowego opisu przedsięwzięcia,
  • opisu działań, które planujemy podjąć, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko  negatywnego wpływu projektu na środowisko.

Gotowy dokument może liczyć nawet kilkaset stron. Eksperci zadbają bowiem o uwzględnienie w nim załączników, takich jak zdjęcia terenu, plany budowy i mapy. Nad raportem pracują między innymi specjaliści ds. technicznych, botanicy i dendrolodzy. Ich współpraca pozwala na uzyskanie pełnego obrazu i analizy inwestycji.

Dlaczego decyzja środowiskowa jest tak ważna?

W dzisiejszych czasach ochrona przyrody powinna stać się jednym z naszych priorytetów. Z uwagi na zmiany klimatyczne i inne alarmujące sygnały, przywiązujemy coraz większą wagę do ograniczenia szkodliwego wpływu naszych inwestycji na środowisko naturalne. Umożliwiają to właśnie szczegółowo opracowane raporty, aktualizowane strategie realizacji przedsięwzięć oraz potwierdzające ich słuszność dokumenty. Dlatego obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej nie należy bagatelizować.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%