Zamknij

Decyzja podjęta. Branżówka zostanie zlikwidowana

13:16, 12.05.2022 Aktualizacja: 13:30, 12.05.2022
Skomentuj

Radni Powiatu Tucholskiego pozytywnie przegłosowali uchwały w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół w Śliwicach oraz likwidacji placówek wchodzących w jego skład. Od 31 sierpnia branżówka przestanie funkcjonować.

Od 2006 roku funkcjonuje Zespół Szkół w Śliwicach, w którego skład wchodzą: Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Branżowa I stopnia. Od samego początku nie było chętnych do liceum, jednak branżówka cieszyła się przez lata zainteresowaniem uczniów. Uczyli się tam fachowcy różnych dziedzin: fryzjerstwa, szklarstwa, mechaniki czy gastronomii. Na początku tego roku szerokim echem w gminie odbiła się uchwała intencyjna o zamiarze likwidacji placówki. Waldemar Kierzkowski, naczelnik oświaty w Starostwie Tucholskim wyjaśniał, że uczniów jest zbyt mało, a subwencja jest za niska, aby branżówka mogła nadal funkcjonować. Od początku zaskakujące było to, że nie planowano stopniowego wygaszenia działalności szkoły - dzisiejsi drugoklasiści nie mieli bowiem ukończyć edukacji w Śliwicach, lecz kontynuować ją w Tucholi (w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych lub Zespole Szkół Licealnych i Agrotechnicznych). Po głośnych apelach rodziców, którzy sprzeciwiali się takiemu rozwiązaniu, zmieniono decyzję. Postanowiono nie przerzucać na siłę uczniów do którejkolwiek z tucholskich placówek, lecz umożliwić im ukończenie edukacji w tym samym budynku - jednak nie jako szkołę branżową w Śliwiacach, lecz pod szyldem Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych. Nie zmieni się kadra pedagogiczna, która stanęła za rodzicami i uczniami murem. Uczniowie będą stanowili klasę zamiejscową ZSLiA. Adres się nie zmieni, jedyna różnica będzie widoczna na świadectwie, które młodzież otrzyma w czerwcu 2023 roku - uzyska je nie ze śliwickiej branżówki wchodzącej w skład ZS w Śliwicach, lecz szkoły branżowej ZSLiA.

Niejednogłośni

Decyzję o rozwiązaniu Zespołu Szkół w Śliwicach i likwidacji od 31 sierpnia szkół wchodzących w jego skład Rada Powiatu Tucholskiego podjęła w piątek, 29 kwietnia. Uchwały pozytywnie zaopiniowali kurator oświaty i związki zawodowe: "Solidarność" i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Za podjęciem uchwały zagłosowało 8 radnych. Przeciwni likwidacji byli: Antoni Lewandowski, Beata Rode i Andrzej Urbański. Od głosu wstrzymali się Andrzej Pruszak, Edyta Hoppe i Bartosz Puchowski. Nieobecni w momencie głosowania byli: Jerzy Kowalik, Barbara Drewczyńska i Sławomir Majnert.

- To są trudne decyzje, także dla nas, głosujących "za" - mówiła Dorota Gromowska, przewodnicząca Rady Powiatu Tucholskiego. - Zawsze lepiej podpisywać dokument, którym się coś tworzy a nie likwiduje. Niemniej jednak w tym przypadku były przesłanki o to bardzo obszerne [...] - mówiła, podkreślając, że przyczyną była zbyt niska liczba uczniów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%