Zamknij
REKLAMA

Daniel Kożuch z najwyższą podwyżką

13:46, 12.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Daniel Kożuch to jedyny samorządowiec z naszego powiatu, który otrzyma maksymalne, przewidziane w rozporządzeniu wynagrodzenie.

Na bieżąco na łamach "Tygodnika" publikowaliśmy informacje na temat podwyżek wynagrodzeń samorządowców. Wynikają one z decyzji rządu, który w tym roku najpierw podniósł pensje parlamentarzystów, a we wrześniu dał zielone światło dużym podwyżkom dla prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, starostów i marszałków. Uposażenia podskoczyły - i to znacznie. Poziomy podwyżek ustalono w rozporządzeniu Rady Ministrów. Tam podano kwoty maksymalnych wynagrodzeń, z jednoczesnym zaznaczeniem, że ostatecznie pensja może wynieść minimum 80% tych sum. Żadnemu samorządowcowi powiatu tucholskiego: wójtom, burmistrzowi czy staroście, nie podniesiono pensji do maksymalnego, przewidzianego w przepisach poziomu. Do momentu sesji Rady Gminy Śliwice, która odbyła się we wtorek, 28 grudnia.

Maksimum i minimum. Jakie pensje mogą otrzymywać wójtowie

Na pensję składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny i specjalny. Co miesiąc samorządowcy otrzymują także dodatek za wysługę lat, który przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia pułapu 20%). "Widełki" są różne, w zależności od liczby mieszkańców. W przypadku gmin wiejskich powiatu tucholskiego może ono wynosić od 15.576 zł do 19.470 zł. Co składa się na te kwoty? Zgodnie z rozporządzeniem maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego wynosi 10.250 zł, a dodatku funkcyjnego 3150 zł. Przy tych kwotach dodatek specjalny wynosi 4020 zł, a 20% dodatek za wysługę lat to kwota 2050 zł.

Więcej niż starosta, nieco mniej niż burmistrz Tucholi

28 grudnia radni gminy Śliwice jednogłośnie uchwalili ogromną podwyżkę dla wójta Daniela Kożucha. Ustalono maksymalne wynagrodzenie przewidziane w ustawie, z wyrównaniem od 1 sierpnia. Wójt zarabia więc- z dodatkiem za wysługę lat - 19.470 zł brutto miesięcznie. Przysługują mu też trzynastka i nagroda jubileuszowa. To rekordowe uposażenie w całym powiecie tucholskim w przypadku gmin wiejskich. Więcej zarabia tylko burmistrz gminy Tuchola, liczącej ponad 20 tys. mieszkańców - po podwyżce jego pensja wynosi 19.870 zł. Mniej od wójta gminy Śliwice zarabia z kolei Michał Mróz, starosta tucholski, którego uposażenie wynosi teraz 17.523 zł. Podwyżka z pewnością będzie odczuwalna - dotąd Daniel Kożuch zarabiał 10.180 zł. Teraz tę kwotę przewyższa samo wynagrodzenie zasadnicze. Pensja wzrosła o ponad 9 tys. zł (dokładnie o 91,2 %).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

realistarealista

5 0

to się w głowie nie mieści. Nie mam nic przeciwko zarabianiu takich pieniędzy. Natomiast trochę to odpływa od społeczeństwa gdzie ludzie muszą zaczynać oglądać nie 2 razy złotówkę a kilka razy więcej zanim wydadzą. I to jest smutne, bardzo smutne. 15:24, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PawełPaweł

6 0

Należy podziękować PiS i Dudzie, który podpisał tą ustawę o zarobkach. Zarobki na poziomie 19 tysięcy w gminach to mocne przegięcie, gdzie większość zarabia 4-5 tysięcy brutto. 15:53, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%