Zamknij

Cały czas można korzystać z dodatkowych środków: bon turystyczny - aktywuj przed "osiemnastką" dziecka

14:22, 18.06.2021 K.T Aktualizacja: 14:33, 18.06.2021
Skomentuj

Na każde dziecko, na które rodzic otrzymuje świadczenie "500+", przysługuje też 500 zł z Polskiego Bonu Turystycznego. Pieniądze można wykorzystać do 31 marca 2022 roku, nie tylko na nocleg w hotelu, ale też na zorganizowane imprezy czy jednodniowe wycieczki. Bon nie jest wymienny na gotówkę. Trzeba też pamiętać, aby uaktywnić go przed 18. urodzinami dziecka.

Polski Bon Turystyczny powstał niecały rok temu i z założenia ma być formą wsparcia dla rodzin oraz branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. "Tygodnik Tucholski" szeroko informował o akcji pomocowej na samym jej początku. Przypomnijmy, że za poprawność funkcjonowania PBT oraz jego odpowiednie rozliczanie odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego Krystyna Michałek, mieszkańcy naszego województwa aktywowali dotychczas około 85 tysięcy bonów, co stanowi niecałe 40 procent wszystkich dostępnych zapomóg.

Polski Bon Turystyczny przyznawany jest na każde dziecko, na które rodzic otrzymuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "500+". Zasada ta dotyczy także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500+" im się nie należy. W przypadku dziecka niepełnosprawnego rodzic może wykorzystać dodatkowe 500 zł – przy niepełnosprawności pociechy Polski Bon Turystyczny wynosi zatem 1000 złotych.

Pamiętaj: płatności do 31 marca 2022 roku

Jak otrzymać dodatkowe środki na wakacje? Bon należy uaktywnić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczy się tam zalogować na swój profil i wybrać zakładkę „Ogólny”. Następnie w menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny" i dalej "Mój bon". Na numer telefonu, który wpiszemy, otrzymamy SMS bądź e-mail z 16-cyfrowym unikalnym kodem. I to właśnie nim jest de facto opisywany bon turystyczny. Można go aktywować w dowolnej chwili, np. kilka dni przed planowanym wyjazdem. Najważniejszą datą jest jednak 31 marca 2022 roku. Do tego dnia trzeba wykonać wszystkie opłaty. Należy także pamiętać, że Polski Bon Turystyczny przysługuje na dzieci, które urodzą się przed końcem 2021 roku.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Może on też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty 

– tłumaczy Krystyna Michałek.

Co warte podkreślenia, w zeszłym roku można było zapłacić bonem przede wszystkim za nocleg w hotelu lub pensjonacie, pobyt dziecka na obozie i koloniach. Po styczniowej nowelizacji przepisów operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, za które jest możliwość zapłacić bonem, włączając w to np.: usługi przewodnika, zwiedzanie muzeów, rejsy statkiem czy zajęcia rekreacyjne. Usługa nie musi być połączona z noclegiem.

Polskim Bonem Turystycznym można płacić w konkretnych miejscach – u przedsiębiorców, którzy zgłosili się do programu. Obecnie w skali kraju liczba takich podmiotów przekroczyła 23 tysiące. Ich pełna lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Według opinii rozmówczyń z branży: bon działa prawidłowo

O Polskim Bonie Turystycznym rozmawiamy m.in. z kierowniczką Zakładu Aktywności Zawodowej w Tucholi Lucyną Karnowską. W instytucji, której pracami kieruje, praktycznie od samego początku można było realizować opisywane świadczenie. Jak po niemal roku PBT ocenia Karnowska? Czy zainteresowanie płatnościami za pomocą bonu jest widoczne?

Muszę potwierdzić, że ludzie rzeczywiście korzystają z Polskich Bonów Turystycznych, w ZAZ-ie było ich zrealizowanych naprawdę dużo. Jest bardzo żywe zainteresowanie zwłaszcza wśród osób, które przysyłają dzieci na obozy, w naszym przypadku są to głównie obozy sportowe. Ale gros osób wykorzystuje bony na przykład przy organizacji imprez łączonych, m.in. przy okazji urodzin pociech na naszym placu zabaw. Są też tzw. kolonie językowe, za które rodzice regulują należności za pomocą bonu

– wylicza Lucyna Karnowska. 

Czy ZAZ musi długo czekać na rozliczenie bonów przez ZUS? Nasza rozmówczyni, przekonuje, że nie.

Natychmiast, w ciągu praktycznie dwóch dni pieniądze do nas spływają. Przy okazji naszej rozmowy chciałabym podkreślić jedną ważną kwestię. Bon trzeba wygenerować przed ukończeniem przez dziecko 18. roku życia. Dzień po "osiemnastce" pieniądze przepadają. Bon może być zrealizowany do marca 2022 r., ale musi być wygenerowany do 18. roku życia 

– podkreśla kierowniczka ZAZ-u.

O opinię w sprawie PBT zgłosiliśmy się też do przedstawicielki w stu procentach prywatnego hotelu. Anna Sułkowska, menadżerka Dworku Wymysłowo podziela opinię przedmówczyni. Klienci, po odmrożeniu branży hotelarskiej, regularnie korzystają z bonu. A prawdziwy boom turystyczny dopiero przed nami.

Nigdy nie spotkaliśmy się z problemami przy rozliczaniu bonów. ZUS wypłaca te pieniądze. Co prawda nie następnego dnia, ale jest zachowana ciągłość. Goście też nauczyli się już obsługiwać bony, przyjeżdżają do nas z wygenerowanym kodem, więc naprawdę funkcjonuje to całkiem dobrze 

– ocenia Sułkowska.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%