Zamknij

Nowa przychodnia już działa. Poradnia dla dzieci i dorosłych. Co jeszcze?

16:52, 09.04.2021 | L.Z
Skomentuj
REKLAMA

W miniony piątek oficjalnie, tuż po podpisaniu umowy, swoją działalność w Tucholi rozpoczęła Przychodnia Lekarska Therapeutica. Placówka medyczna swoją siedzibę ma w budynku przy ulicy Krzywej 2 (sąsiaduje z nowo wybudowaną "Biedronką"). Świadczy bezpłatne usługi w ramach kontraktu z NFZ. Jest więc drugą taką - po Miejskim Centrum Lekarskim - placówką w mieście.

- Mamy przyjemność poinformować mieszkańców o starcie naszej nowej placówki - ogłasza w rozmowie z "Tygodnikiem Tucholskim" Tomasz Ossowski, prezes zarządu spółki Therapeutica. - Rozpoczynamy działalność jako przychodnia POZ.

Co w ramach kontraktu, a co komercyjnie?

Obecnie w skład Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej wchodzą: poradnia lekarska POZ dla dzieci, poradnia lekarska POZ dla dorosłych, gabinet zabiegowy i gabinet pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. Na miejscu znajdować się będzie także punkt pobrań badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych. Najprawdopodobniej już w maju ruszy diagnostyka obrazowa. Będzie można skorzystać z badań USG. Wkrótce w gabinetach lekarskich przyjmować będą specjaliści. O ile te wszystkie wcześniejsze świadczenia będą wykonywane w ramach kontraktu, to te specjalistyczne będą świadczeniami komercyjnymi. Jakie dokładnie prywatne gabinety specjalistyczne się pojawią? Tego prezes zarządu spółki Therapeutica na razie nie chcę zdradzić. Przyznał, że te kwestie są w fazie omawiania.

- Zależy nam na kompleksowej obsłudze naszych pacjentów - twierdzi Tomasz Ossowski. - Dlatego też chcemy zaproponować szeroki wachlarz usług. Jeśli ktoś z naszych pacjentów nie będzie chciał czekać pół roku czy rok na wizytę u specjalisty w ramach NFZ, będzie mógł skorzystać z porady specjalisty odpłatnie. Damy mu taki wybór. Jaką ostatecznie podejmie decyzję - to już od niego będzie zależało.

Do startu przyczynili się "chojniccy" pacjenci z gmin... Tuchola i Kęsowo

Zdaniem prezesa spółki jedną z najważniejszych zasad dobrego funkcjonowania przychodni lekarskiej jest umiejętne zbudowanie trwałej więzi z pacjentem. Jak mówi, opiera się ona na kompletnej i długofalowej opiece medycznej. Efekt ten można osiągnąć m.in. właśnie poprzez zatrudnienie lekarzy wielu specjalizacji.

Tomasz Ossowski relacjonuje, że takie podejście, nawiązanie z pacjentem długofalowej relacji bardzo dobrze sprawdziło się w Chojnicach, gdzie podobna przychodnia działa już od ponad 20 lat. Na początku nazywano ją mikroprzychodnią. Teraz stała się jednym z większych ośrodków medycznych. Z usług chojnickiej  Przychodni Lekarskiej Therapeutica korzystają także mieszkańcy konkretnej części powiatu tucholskiego - Tucholi, Bladowa, Żalna czy Piastoszyna. Poniekąd to właśnie oni - pośrednio - przyczynili się do tego, że Therapeutica zdecydowała się rozwinąć działalność w ramach POZ także i w Tucholi. Przypomnijmy, że spółka Therapeutica od ponad 20 lat realizuje również zadania z zakresu ratownictwa medycznego, współpracując ze szpitalami - w tym ze Szpitalem Tucholskim.

- Długo szukaliśmy odpowiedniego miejsca - opowiada Tomasz Ossowski. - I udało się. Myślę, że lokalizacja jest odpowiednia, to centrum Tucholi, sąsiedztwo szpitala. Są miejsca parkingowe - wylicza.

Lekarz i pediatra są codziennie. Ale najpierw deklaracja

Kierownikiem nowej przychodni w Tucholi jest lekarz medycyny Anna Krawczyk. Pani Anna wraz ze Sławomirem Wituszyńskim, Joanną Magott i Tomaszem Ossowskim zajmie się leczeniem osób dorosłych. W poradni dla dzieci przyjmują Aleksandra Głogowska i Łukasz Lotko

Dalej, zespół pielęgniarek tworzą: Katarzyna Kusz i Joanna Porożyńska, a od spraw położnictwa jest Agnieszka Frelke.

- Codziennie do dyspozycji naszych pacjentów jest lekarz rodzinny i pediatra. Pracujemy w godzinach od 8:00 do 18:00 - tłumaczy Tomasz Ossowski. - Osoby, które chcą skorzystać z usług naszej przychodni już teraz, w zasadzie w każdej chwili mogą wypełnić deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej. Pierwszych naszych pacjentów przyjęliśmy już we wtorek - dodaje. - Wizyty odbywają się na zasadach takich, jakie obowiązują w innych przychodniach. Nie można przyjść z marszu, nie preferujemy też wyczekiwania w kolejkach. Obowiązuje rejestracja pod numerem 52 33 406 90 - wyjaśnia prezes spółki Therapeutica. - Udzielamy teleporad, a w przypadku, gdy lekarz zdecyduje o koniecznej wizycie, przyjmujemy pacjenta na miejscu o wyznaczonej godzinie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%