Zamknij

Darmowa opieka psychologa, psychoterapeuty... "Coraz rzadziej taka pomoc jest tematem tabu"

12:06, 18.02.2021 K.T Aktualizacja: 12:12, 18.02.2021
Skomentuj

Nieradzenie sobie z własnymi emocjami – z rozmowy ze specjalistką wynika, że to jeden z głównych problemów, jakie doskwierają obecnie naszym pociechom. Pomoc może być potrzebna też np. dzieciom szczególnie uzdolnionym. Jak pandemia wpływa na kondycję psychiczną? Rozmawiamy z psycholożką, która opowiada o kompleksowej i darmowej pomocy świadczonej od niedawna w Tucholi.

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży mieści się w nowo powstałym budynku Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, przy ul. Kościuszki 16. Ośrodek ten ma zajmować się świadczeniem pomocy w sposób prosty, szybki i bezpośredni. Wsparcie znajdą tam osoby w wieku od najmłodszych lat do mniej więcej 20. roku życia, a także ich rodzeństwo i rodzice. Priorytetem jest kompleksowa opieka nad rodziną.

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży działa na zasadach podobnych, jak specjalistyczne przychodnie przyszpitalne. Najważniejsze jednak, że można zgłosić się bez skierowania, nie jest ono wymagane. Leczenie jest całkowicie darmowe. Każdy, kto zauważy u swojego dziecka niepokojące sygnały w zachowaniu, może się tam udać po pomoc. Przyjmowane są także dzieci i młodzież mające diagnozę medyczną wskazującą na zaburzenia czy choroby psychiczne.

O roli nowej placówki w Tucholi, a także zagadnieniach związanych z psychoterapią rozmawiamy ze specjalistką – Marceliną Różycką, psycholożką pracującą w Ośrodku.

Tygodnik Tucholski: Pani Marcelino, na początek być może pytanie wytrych, ale odpowiedź na nie może stać się niezbędna dla wielu osób. Jakie są pierwsze niepokojące sygnały u dzieci, ale też u młodzieży, które powinny nas wyczulić, że dzieje się coś niedobrego? Rzecz jasna w kwestii zdrowia psychicznego.

Marcelina Różycka: Rodzice trafiają do gabinetu psychologa z różnych powodów. Często są to trudności wychowawcze. W takich sytuacjach zawsze ważna jest współpraca z rodzicami i dzieckiem. Bardzo często u młodszych dzieci pojawia się problem trudności w zachowaniu, czasem są to trudności szkolne. W końcu, co zdarza się raczej coraz częściej, pojawiają się trudności związane ze sferą emocjonalną, począwszy od nadwrażliwości emocjonalnej po zaburzenia lękowe i depresyjne u dzieci i młodzieży. To są już objawy poważniejsze. Nieumiejętność radzenia sobie z nadmiarem negatywnych emocji doprowadza także do negatywnych działań, jak np. samouszkodzenia, a nawet myśli i tendencji samobójczych.

Hipotetycznie zatem – zauważamy, że zachowanie naszego dziecka jest niestandardowe, niepokojące. "Coś" się dzieje. Zgłaszamy się po pomoc do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Tucholi. Jak będzie przebiegał i na czym polegał proces leczenia? Na jakie wsparcie może liczyć pacjent wraz z całą rodziną?

W Ośrodku jest cały zespół specjalistów: terapeuci środowiskowi, psycholodzy, psychoterapeuci. Młody pacjent i jego opiekun, trafiający pierwszy raz do naszego Ośrodka, spotka się z osobą, która przeprowadzi wywiad diagnostyczny, a kolejno w porozumieniu z pozostałymi specjalistami zadecyduje, jaką formę pomocy zaproponować. Młodzi pacjenci i ich rodzice mogą liczyć na takie formy pomocy, jak: porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii indywidualnej, sesje psychoterapii grupowej, sesje psychoterapii rodzinnej i sesje wsparcia psychologicznego. Zaznaczmy bardzo wyraźnie, że u dzieci i młodzieży niepełnoletniej, trafiającej do gabinetu, zawsze potrzebna jest współpraca z ich rodzicami czy prawnymi opiekunami.

Szpital Tucholski, pod który podlega Ośrodek, podkreśla, że to pierwsza placówka w powiecie, w której pomoc będzie świadczona kompleksowo. To nowy rodzaj poradni specjalistycznej na naszym terenie. Ale czy lokalnie rzeczywiście jest zapotrzebowanie na usługi takiego właśnie Ośrodka? Pacjenci zgłaszają się sami czy szeroko pojęta psychoterapia nadal jest jednak tematem tabu?

Wśród dzieci i młodzieży wzrasta zapotrzebowanie na pomoc pedagogiczną, psychologiczną, psychoterapeutyczną i też psychiatryczną. Jest też duża świadomość społeczna, dlatego bardzo często pacjenci zgłaszają się sami lub za namową najbliższego otoczenia. Coraz rzadziej tego typu pomoc jest tematem tabu. Dlatego to bardzo dobre posunięcie, że powstał taki Ośrodek na naszym terenie.

Proszę zatem o szczegóły. Z czym nie radzą sobie dzieci, a z czym młodzież? Jakie problemy doskwierają im najczęściej?

Pokrótce zostało to już zaznaczone w odpowiedzi na pierwsze zapytanie. Bardzo często mamy do czynienia z trudnościami w zachowaniu i wychowawczymi. Zarówno dzieci, jak i młodzież, nie radzą sobie w wyrażaniu swoich emocji i panowaniu nad nimi, jednak inaczej przebiega to u małych dzieci, a inaczej u tych już dorastających. Przychodzą też dzieci szczególnie uzdolnione, które nie radzą sobie ze swoimi emocjami. Potencjał intelektualny dziecka czasami nie idzie w parze z rozwojem emocjonalnym, dlatego również wtedy potrzebna jest pomoc. Do specjalisty trafiają ponadto dzieci i młodzież z postawioną już diagnozą, np. ze diagnozowanymi trudnościami szkolnymi, co przekłada się często na problemy emocjonalne u tych dzieci, z diagnozą autyzmu, zespołu Aspergera, z depresją, zaburzeniami lękowymi i innymi zaburzeniami sfery psychicznej.

A co z aktualną sytuacją, z którą wszyscy musimy się mierzyć niemal od roku? Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób, pandemiczny czas i społeczne zamknięcie wpływają na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży?

Nie przytoczę na ten moment danych naukowych, jednak z praktycznego punktu widzenia oraz kierując się doświadczeniem zawodowym, wiemy, że okres pandemii może mieć i ma coraz częściej wpływ na funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Izolacja i jednocześnie brak lub bardzo ograniczona możliwość kontaktu z rówieśnikami wpływa negatywnie. Małe dzieci przestały mieć możliwość doświadczania na co dzień relacji z rówieśnikami. Wiele rzeczy, które kiedyś były normą, jak np. dzielenie się, obecnie jest ograniczone. Zdarza się, że rodzice, przychodząc do specjalisty, wiążą fakt niekorzystnej zmiany u swojego dziecka z okresem pandemii.

 

Rejestracja: telefon do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Tucholi – (52) 336-05-85.

Na wizytę można zapisać się także  przez ogólną rejestrację do poradni specjalistycznych przy Szpitalu Tucholskim: (52) 336-05-60 lub (52) 336-05-63.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%