Zamknij

Narodowe Święto Niepodległości w powiecie

12:56, 08.11.2019 | K.T, L.Z, E.D
REKLAMA
Skomentuj

W poniedziałek obchodzić będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości i imprezy z tej okazji będą odbywać się w naszym powiecie przez cały weekend.  Część z nich miała już miejsce, jak np. koncert w Śliwicach czy wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi. Gdzie warto być? Gdzie wspólnie celebrować 11-listopadowe święto?

Gmina Cekcyn
Szkoła Podstawowa w Cekcynie i Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie zapraszają na obchody Święta Niepodległości w poniedziałek, 11 listopada. O godz. 9.15 rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Cekcynie. Potem (około 10.15) uczestnicy obchodów przemaszerują na cmentarz, gdzie delegacje złożą wiązanki pod pomnikiem ofiar II wojny światowej. O godz. 10.30 uroczystość przeniesie się do GOK-u. Program artystyczny zaprezentują uczniowie szkoły podstawowej oraz Zespół Wokalny "Cisowianie".
 
Gmina Kęsowo
11 listopada, o godz. 15.00, w Wiejskim Domu Kultury w Kęsowie, odbędzie się koncert niepodległościowy. W programie występy artystyczne oraz wokalne dzieci i młodzieży z gmin Kęsowo, jak również Chojnice.
 
Gmina Lubiewo
To będzie już dziewiąty koncert listopadowy w Bysławiu. Tym razem odbędzie się w niedzielę, 10 listopada, o godz. 15.00, jak zwykle w świetlicy wiejskiej w Bysławiu. W programie: koncert duetu Soprano and Piano, koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu, występ solistek z grupy wokalnej B-CKiP oraz taniec z flagami w wykonaniu zespołu tanecznego Swing.
 
Gmina Gostycyn
80. rocznicę rozstrzeliwań mieszkańców Gostycyna i okolic w lasach Rudzkiego Mostu samorząd chce upamiętnić uroczystością przy pomniku pomordowanych w Rudzkim Moście. Spotkanie zaplanowano na 9 listopada o godz. 15.00 w miejscu kaźni. Program uroczystości przewiduje wprowadzenie sztandarów, odśpiewanie hymnu państwowego, powitanie zgromadzonych, przedstawienie rysu historycznego przypominającego tragiczne wydarzenia z jesieni 1939 roku, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, odczytanie apelu upamiętniającego pomordowanych mieszkańców z Gminy Gostycyn i odprawienie nabożeństwa modlitewnego w intencji ofiar.
Osoby, które chciałyby skorzystać z możliwości dojazdu autobusem, prosimy o zgłaszanie się w Bibliotece Publicznej w Gostycynie, bibliotekach filialnych w Pruszczu, Wielkiej Kloni i Wielkim Mędromierzu lub Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie do piątku, 8 listopada
- mówią organizatorzy.
Dla osób deklarujących przejazd autobusem zbiórka nastąpi przy GOK-u 9 listopada o godzinie 14.15.
Warto też dodać, że dzień wcześniej, 8 listopada, o godz. 17.00 w GOK-u odbędzie się koncert niepodległościowy pt. „Pośpiewajmy razem”.
 
Gmina Tuchola
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą bogatsze o imprezy przygotowane w stulecie odzyskania niepodległości przez Tucholę. W związku z tym w najbliższych dniach trochę się będzie działo.
W piątek, 8 listopada, o godz. 17.00 w sali widowiskowej w Tucholskiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert niepodległościowy pt. „Śpiew dla Ojczyzny”. W programie: koncert „Niepodległa” w wykonaniu zespołu Amber Trio oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z chórami Camerata i Imo Pectore oraz Zespołem Seniorów „Radosna Jesień”.
Na niedzielę 10 listopada przygotowano kolejną niepodległościową imprezę: „Bieg do wolności”. Odbędzie się on na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi. W ubiegłym roku rozpoczęto biegowe przygotowania do uczczenia 100–lecia powrotu Tucholi do Polski dystansem 1918 metrów. W tym roku będzie to 1919 metrów. W sportowej imprezie mogą wziąć udział wszyscy, którzy ukończyli 10. rok życia. Nie będzie prowadzona żadna klasyfikacja. Początek tego nietypowego biegowego święta o godzinie 11.11. Wcześniej jednak należy zapisać się na bieg i złożyć kartę startową.
Z kolei 11 listopada w Tucholi odbędą się uroczyste, powiatowe obchody święta odzyskania niepodległości. O godz. 15.00 w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej nastąpi przemarsz pod pomnik Mauzoleum Pomordowanych w Rudzkim Moście (ul. Chopina). Tam wszyscy zgromadzeni wezmą udział w uroczystościach patriotycznych. W programie spotkania: wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienie starosty, składanie przez delegacje wiązanek i odśpiewanie „Roty”.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone