Zamknij

Trwa strajk w szkołach w Gostycynie i Tucholi

14:28, 08.04.2019 | (lz), (pp)
Skomentuj
REKLAMA

Strajk nauczycieli w naszym regionie. Dzieci w domu, a nauczyciele (w większości) pozostają w salach lub na szkolnych holach. 

Do tucholskich szkół nie przyszły dzisiaj dzieci. Podobnie było w Gostycynie. Rodzice okazali zrozumienie dla strajku pedagogów i dzieci zostały w domach.

W Szkole Podstawowej nr 3 w Tucholi, jak informowała nas dyrektor Lidia Góral, nie wszyscy nauczyciele przystąpili do strajku. Kilkoro nie podjęło protestu. Dzieci w szkole jednak nie było. Informacje o strajku dotarły do rodziców kilka dni temu.

- Mieliśmy w sumie trzy przypadki, kiedy rodzice pytali się nas czy mogą przysłać swoje dzieci do szkoły. Odpowiedzieliśmy, że tak, że zapewnimy im opiekę świetlicową. Ostatecznie nikt jednak nie przyszedł - zaznacza Lidia Góral.  

Jak strajk będzie wyglądał w kolejnych dniach? Nauczyciele przyznają, że sami tego do końca nie wiedzą. Wszystko zależy od tego, czy dojdzie do porozumienia. Jeśli cokolwiek ulegnie zmianie będą informować rodziców.
Podobnie jest w Szkole Podstawowej nr 1 w Tucholi. Dyrektor Marzena Gumińska wyjaśnia, że wraz z wicedyrektor Marią Łukaszewicz były na miejscu przed ósmą gotowe, by w razie czego zorganizować zajęcia świetlicowe. Żaden uczeń nie pojawił się jednak w szkole.

W „Piątce” w Rudzkim Moście od nauczycielek, które akurat dyżurowały w korytarzu, usłyszeliśmy, że do strajku przystąpiła pełna obsada szkoły. Według relacji żadne z dzieci nie pojawiło się dziś w szkole, jednak w przypadku Rudzkiego Mostu sytuacja jest nieco inna – przez trzy dni trwają dla tej placówki rekolekcje.

Nasze rozmówczynie zapowiedziały, że jeśli porozumienia nadal nie będzie, nie odstąpią od strajku. Zapewniły, że rodzice uczniów będą na bieżąco informowani o decyzjach protestujących. 

O strajk chcieliśmy spytać w Szkole Podstawowej nr 2 w Tucholi. Osoby, które zastaliśmy w holu w przy stole, odmówiły rozmowy. Usłyszeliśmy, że nie będą udzielać nam informacji i odesłały do szefa lokalnego Związku Nauczycielstwa Polskiego Edmunda Rząski („Tygodnik” rozmawia z Rząską w sprawie strajku na bieżąco i podobnie będzie w przypadku przygotowywania kolejnej publikacji do najbliższego, papierowego wydania "Tygodnika").

Gostycyn: starsi uczniowie będą mieć lekcje ze względu na egzaminy

- Nie ma zajęć, pozostaje za to opieka świetlicowa - podkreśla dyrektor Marek Sass. - Gostycyn jest akurat w takiej sytuacji, że od dziś, przez trzy dni dla uczniów naszej szkoły organizowane są rekolekcje wielkopostne. Niemniej jednak opieka została zabezpieczona. Natomiast w filii szkoły w Wielkim Mędromierzu „zerówka” pracuje bez zmian - opowiada Marek Sass - Na tę chwilę wiem, że we wtorek i w środę w szkole w Gostycynie zajęć nie mają dzieci z klas I-III. Jutro, czyli we wtorek przychodzą jednak normalnie uczniowie klas IV - VIII. Mamy przecież egzaminy - mówi „Tygodnikowi” dyrektor.

((lz), (pp))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz