Zamknij

Jan Piasek został Zasłużonym dla Gminy Gostycyn

Agata WiśniewskaAgata Wiśniewska 14:46, 16.07.2025 Aktualizacja: 15:01, 16.07.2025
Skomentuj Radni obecni na posiedzeniu opowiedzieli się za przyznaniem honorowego tytułu Janowi Piaskowi. Z inicjatywą takiego wyróżnienia wystąpił wójt Ireneusz Kucharski. Radni obecni na posiedzeniu opowiedzieli się za przyznaniem honorowego tytułu Janowi Piaskowi. Z inicjatywą takiego wyróżnienia wystąpił wójt Ireneusz Kucharski.

Rada Gminy Gostycyn opowiedziała się jednogłośnie za nadaniem takiego tytułu długoletniemu prezesowi Gospodarstwa Rolnego Kamienica sp. z o.o.

Uchwałę w sprawie nadania tytułu Zasłużonego dla Gminy Gostycyn Janowi Piaskowi z Kamienicy gminni rajcy podjęli na ostatnim posiedzeniu przedwakacyjną przerwą, w drugiej połowie czerwca. Głosowanie przebiegło jednomyślnie i nie poprzedziła go żadna dyskusja. Z wnioskiem o uhonorowanie w ten sposób cenionego w gminie przedsiębiorcy wystąpił wójt Ireneusz Kucharski.

W uzasadnieniu swego wniosku włodarz wskazał m.in.: liczne zasługi Jana Piaska na rzecz lokalnej społeczności, wsparcie finansowe i organizacyjne różnych wydarzeń, a także wieloletnią współpracę z gminnym samorządem. Wspomnijmy, że Piasek stoi na czele Gospodarstwa Rolnego Kamienica od ponad pół wieku, w firmie tej zatrudnienie znajduje kilkadziesiąt osób.

Od stażysty do prezesa

Jan Piasek urodził się26 grudnia 1947 r. w Lubiewie.Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Raciążu. Wykształcenie na poziomie średnim uzyskał w Liceum Ogólnokształcącym w Tucholi. Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Olsztynie. W 1969 r. rozpoczął staż w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Kamienicy.Potem został jego pracownikiem.Od lipca 1970 r.piastował funkcję kierownika w Wielkiej Kloni. Pięć lat później Jan Piasek objął stanowisko kierownika Zakładu Rolnego w Kamienicy. W 1995 r. został prezesem w firmie Gospodarstwo Rolne Kamienica sp.z o. o. (i jest nim do dzisiaj). Ta działa w Kamienicy i Wielkiej Kloni w obszarze uprawy roślinnej i produkcji zwierzęcej.W listopadzie 2008 r. Jan Piasek przeszedł na emeryturę,ale nie porzucił pracy zawodowej. Hobbystycznie prowadzi maleńką pasiekę. Na co dzień mieszka i przebywa w gospodarstwie, nawet w teoretycznym czasie wolnym.

300.000 litrów spirytusu rocznie

Jak podkreśla wójt, przekształcenie i utrzymanie przedsiębiorstwa na wolnym rynku przez kierującego nim Jana Piaska zapewniło i zapewnia wciąż wielu rodzinom z terenu gminy Gostycyn byt.

Spółka zatrudnia w ostatnich latach do 60 pracowników znających doskonale swój zawód i pracę. Determinacja i zaangażowanie Jana Piaska sprawiły, że gospodarstwo to, jako jedyne z obszaru powiatu tucholskiego w takiej formie działalności gospodarczej, przetrwało i nadal prowadzi działalność rolniczą na gruntach po rozwiązanym Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Kamienicy

– mówi Ireneusz Kucharski.

W ramach prowadzonego gospodarstwa udało się także utrzymać w gminie Gostycyn gorzelnię z początków XX wieku. Produkuje ona 300.000 litrów spirytusu rocznie, z linią zacieru fermentacji alkoholowej – naturalnej, kiedyś wyłącznie z ziemniaków, a obecnie ze zboża. Spółka prowadzi również dużą produkcję, zarówno zwierzęcą, jak i roślinną. Chów bydła liczy około 900 sztuk (mleczne i opasowe), trzody chlewnej około 800 sztuk (cykl zamknięty),w tym około 70 macior. Jeśli chodzi o produkcję roślinną, ta obejmuje: zboża, rzepak, buraki,kukurydzę i lucernę. Zboża stanowią 50 procent wszystkich zasiewów.

Gospodarstwo nadal obsiewa około 1000 ha. Przy zaangażowaniu prezesa Piaska,pomimo konieczności oddawania według przepisów części dzierżawionych gruntów do KOWR-u, a w roku 2016 było to aż 111 hektarów, spółka cyklicznie doskonali i uzupełnia park maszynowy do uprawy gleby. Na podkreślenie zasługuje fakt ciągłego szkolenia kadry i długofalowe przewidywanie w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania firmy,co ma ogromne znaczenie dla zatrudnionych tam pracowników i ich rodzin. Warto dodać,że od początku gospodarowania spółka wyłączyła na rzecz rolników indywidualnych ponad 226 hektarów, co stanowi około 20% pierwotnej wielkości gospodarstwa, nie zwalniając przy tym pracowników

– mówi Ireneusz Kucharski.

Wsparł budowę wodociągu, KGW i liczne imprezy

Na przestrzeni lat Jan Piasek współpracował z gminą w kwestii realizacji różnych inwestycji. Prowadzone przez niego gospodarstwo wsparło finansowo i rzeczowo budowę wodociągu dla osiedla mieszkaniowego obecnych i byłych pracowników w Wielkiej Kloni, a także remont drogi gminnej.Współpraca z samorządem dotyczyła również inwestycji w samej Kamienicy.

Jan Piasek jako prezes spółki,odnosząc się z wielką atencją do organizowanych imprez okolicznościowych, festynów, świąt rolników, udzielał wsparcia finansowego i organizacyjnego. Ze względu na specyfikę gospodarowania na rynku, dbając o pokoleniową tożsamość, wspólnie ze swoimi pracownikami zawsze doceniał i wspierał działalność tak ważnych organizacji pozarządowych, jakimi są funkcjonujące koła gospodyń wiejskich na terenie naszej gminy

– dodaje włodarz.

Zwraca on uwagę na liczne kontakty prezesa kamienickiej spółki, wynikające z prowadzonej działalności, szczególnie z przedsiębiorcami,firmami działającymi w obszarze rolnictwa, służbami sanitarnymi, celnymi i inspekcjami,a także urzędami wszystkich szczebli i ministerstwami. Gospodarstwo ma swoje partnerskie firmy również za granicą.

Element tak licznych kontaktów jest również promocją dla gminy. Gospodarstwo zarządzane przez ponad pół wieku przez Jana Piaska cieszy się bardzo dobrą opinią w środowisku lokalnym. Jest solidnym,godnym zaufania i atrakcyjnym dla pracowników pracodawcą, regulującym zawsze na bieżąco wszelkiego rodzaju zobowiązania wobec wierzycieli. Zarówno kandydatowi do tytułu, jak również osobom zarządzającym gospodarstwem przyświeca cel nadrzędny: utrzymanie warsztatu pracy dla zatrudnionych pracowników oraz podniesienie poziomu gospodarczego spółki na dalsze lata

– mówi wójt.

Wręczenie na dożynkach

Wręczenie honorowego tytułu Janowi Piaskowi nastąpi w trakcie dożynek gminnych,które odbędą się 23 sierpnia w ogrodzie przy pałacu w Kamienicy.Przedsiębiorca będzie drugą osobą wyróżnioną w ten sposób. Przypomnijmy, tytuł Zasłużonego dla Gminy Gostycyn posiada już Marek Sass, regionalista i historyk, a zarazem dyrektor Szkoły Podstawowej w Gostycynie. Wracając do prezesa spółki z Kamienicy, otrzymany tytuł dołoży on do posiadanych już wyróżnień, chociażby medalu za zasługi w zakresie hodowli i oceny wartości użytkowej bydła Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie czy odznaczenia „Rolnik Wybitny”, które otrzymał z rąk ministra rolnictwa i wojewody kujawsko–pomorskiego.

Artykuł opublikowany w wydaniu "Tygodnika Tucholskiego" z dn. 10 lipca 2025 r.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%