Zamknij

Tuchola. Bracia kurkowi świętują 30-lecie reaktywacji. Festyn ze strzelaniem / FOT

Piotr PaterskiPiotr Paterski 22:55, 05.07.2025 Aktualizacja: 02:24, 06.07.2025
Skomentuj Rozdanie nagród i tarcz podczas festynu z okazji 30-lecia odnowienia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tucholi. Rozdanie nagród i tarcz podczas festynu z okazji 30-lecia odnowienia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tucholi.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tucholi w sobotę (5 lipca) świętowało 30-lecie istnienia. Duża formacja, której twarzami są bracia Wegnerowie: Andrzej i Mariusz, zaczęła dzień uroczystszym spotkaniem, a kończyła mniej oficjalną i luźną atmosferą podczas festynu. 

Bracia Kurkowi aktualnie pełnią funkcję przede wszystkim reprezentacyjną. Ci tucholscy uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach o charakterze oficjalnym, włączają się w obchody świąt narodowych swoimi delegacjami. Swoje miasto reprezentują podczas spotkań podobnych bractw w Polsce i Europie. Gości ze Starego Kontynentu sami zapraszają też do Tucholi, czego najlepszych przykładem były Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych Tuchola 2012. Wydarzenie spotkało się z bardzo szerokim zainteresowaniem mieszkańców, którzy po wielkim, barwnym pochodzie strzelców i braci dołączyli do wspólnego świętowania. Tamta impreza to niewątpliwie perełka we współczesnej historii tucholskiego bractwa.

Bractwo, które ma wielowiekową historię przerwaną w 1939 r., zostało reaktywowane w roku 1995. Z tej okazji aktualni członkowie, sympatycy, goście z bractw pomorskich, Tarnowskich Gór czy z Ukrainy, w sobotę 5 lipca obchodzili jubileusz. Towarzyszyła im władza samorządowe z burmistrzem Tadeuszem Kowalskim na czele podczas części oficjalnej. Ta zaczęła się od mszy. Kontynuowana była galą zrealizowaną w kinie Sokół w Tucholi.

PIERWSZĄ CZĘŚĆ OPISUJEMY I PRZEDSTAWIAMY NA ZDJĘCIACH TUTAJ:

[FOTORELACJA]4463[/FOTORELACJA]

Pochodem przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP z Bysławia, bracia udali się do swojej siedziby, która mieści się przy ul. Chojnickiej w Tucholi, po sąsiedzku z ogrodami działkowymi. To z tej lokalizacji świetnie widać pozostałości słynnego, tucholskiego jeziora Zamkowego. Tam uroczyste obchody nabrały lżejszego tonu i luźnej atmosfery, choć dyscypliny i koncentracji wymagały rozgrywane zawody strzeleckie. Rekreacyjne kategorie, w których rywalizowały dzieci i młodzież - potomkowie braci i sióstr kurkowych, kończyły się strzelaniem o "Miecze Grunwaldzkie" i otrzymaniem przez najlepszych specjalnie przygotowanych, jubileuszowych tarcz o tymże tytule. W tych najważniejszych kategoriach prym wiedli przedstawiciele bractw kurkowych z Pomorza: Wejherowa, Gdyni czy Tczewa. Warto zwrócić uwagę na świetną formę strzelczyni Alicji Zielińskiej z Bractwa w Tczewie, która wygrała klasyfikacje sióstr. Ale była też blisko zwycięstwa w klasyfikacji strzelania najważniejszego o "Miecz Grunwaldzki". Ją wygrał jednak Jarosław Witkowski z Bractwa w Gdyni. 

Podczas festynu odgłosy ze strzelnicy przeplatały się z dźwiękami muzyki i tanecznymi krokami. O muzykę zadbał duet Leszek Zwoliński i Tomasz Keszkowski. Z saksofonem na scenie pojawił się Piotr Urbanowicz.

FOTORELACJA Z FESTYNU:

[FOTORELACJA]4468[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%