Bracia Kurkowi z Tucholi świętują dzisiaj (5.07) 30-lecie istnienia, a w zasadzie reaktywacji bractwa, które do życia w XVI w. powołał przywilej króla Zygmunta I Jagiellona. W obchodach jubileuszu udział biorą delegacje z zaprzyjaźnionych bractw, ale i mieszkańcy za sprawą festynu odbywającego się przy siedzibie Kurków.
Kurkowe Bractwo Strzeleckie należy do najstarszych stowarzyszeń zrzeszających mieszkańców Tucholi. Jak przypominają tucholscy Kurkowie, przywilej króla Zygmunta I Jagiellona z 1547 roku powołuje w Tucholi Strzeleckie Bractwo Piwowarów, nadając mu statut i prawa korporacyjne oraz prawo warzenia piwa. Bractwo działało do 1939 r. Reaktywacja jego działalności nastąpiła w 1995 roku.
My nie bronimy już murów jak to było w średniowieczu, my bronimy tradycji. To jest główny cel naszego bractwa
– podkreślał w trakcie uroczystej gali, która zagościła jeszcze przed południem w murach TOK-u, starszy bractwa Włodzimierz Malinowski.
Rozwijając, celem działalności KBS w Tucholi jest: rozbudzanie świadomości patriotycznej, obywatelskiej i europejskiej, pielęgnowanie wielowiekowych tradycji i obyczajów brackich, organizowanie zawodów strzeleckich oraz udzielanie sobie wzajemnie pomocy i utrzymywanie życia towarzyskiego.
Kurkowie angażują się w lokalne wydarzenia o charakterze patriotycznym, społecznym czy religijnym. Współpracują z różnymi instytucjami i stowarzyszeniami, chociażby Stowarzyszeniem Dzieci Specjalnej Troski z Tucholi, Borowiackim Towarzystwem Kultury czy Ochotniczą Strażą Pożarną w Raciążu. Szczególnie bliski jest im Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Tucholi, a to dlatego, że spore grono przedsiębiorców i rzemieślników należy do bractwa.
W trakcie minionych trzech dekad w szeregi KBS w Tucholi wstąpiły 44 osoby (4 z nich zmarły). Obecnie do bractwa należy 28 pełnoprawnych braci oraz 10 kandydatów.
Z całą pewnością to są znakomici ambasadorowie miasta, całego regionu
- tak o tucholskich Kurkach wyraził się burmistrz Tadeusz Kowalski, który gratulował bractwu tak pięknego jubileuszu.
[FOTORELACJANOWA]4463[/FOTORELACJANOWA]
W uznaniu wielkich zasług dla wskrzeszenia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tucholi, ale i trud oraz serce włożone w jego funkcjonowanie, wyróżnienie od Braci Kurkowych, w trakcie gali, otrzymał starszy bractwa Andrzej Wegner, zarazem były starosta tucholski. Na scenę wywołano także pierwszego króla kurkowego, a był nim Czesław Wegner.
Historia bractwa została ukazana za pomocą krótkiego filmu pt. „Jak Feniks z popiołów. 30 lat odrodzonego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tucholi”. Nagranie zawierało m.in. kadry z XVII Europejskiego Spotkania Historycznego Strzelców w Tucholi, które odbyło się w 2012 roku. Do dzisiaj inni Kurkowie wspominają, jak serdecznie zostali ugoszczeni w trakcie tego wydarzenia, którego organizacji wraz z tucholskimi braćmi podjęła się Gmina Tuchola.
Dodajmy, że w obchodach jubileuszu udział wzięły delegacje Bractw Strzeleckich z: Łucka z Ukrainy, Brus, Chojnic, Chełmna, Czarnego. Kościerzyny, Tarnowskich Gór (partnerskiego powiatu), Tczewa i Torunia. Poza tym przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji i stowarzyszeń, zaproszeni goście, sympatycy bractwa, jak i członkowie rodzin.
Tak ważnemu wydarzeniu towarzyszyło wręczenie podziękowań, ale zarówno o tym, jak i drugiej części obchodów w formie festynu "Bractwo to znaczy być razem" więcej napiszemy w najbliższym wydaniu "Tygodnika".
WAŻNE! Festyn przy siedzibie bractwa (Tuchola, ul. Chojnicka 67) trwa do godziny 22:00!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz