Uroczysta msza święta, przemarsz pod remizę, gdzie druhowie przyjęli życzenia i powitali gości, a po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia festyn strażacki. Tak w skrócie wyglądały sobotnie (24.05) obchody 125-lecia istnienia OSP w Żalnie i zarazem Światowego Dnia Strażaka.
Druhowie organizując obchody 125-lecia OSP w Żalnie postawili na otwartą formułę wydarzenia, którą poprzedziły skrzętne przygotowania. Zadbali nawet o „kierunkowskazy”, gdyby ktoś miał problem z trafieniem do remizy.
Zgodnie z zapowiedzią obchody rozpoczęła msza św. dziękczynna w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żalnie. Po niej uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac przed remizą, gdzie okolicznościowe przemówienia wygłosili: wójt Radosław Januszewski i jego zastępczyni Jagoda Has, sołtys Żalna Dariusz Sikorski a także prezes OSP w Żalnie Piotr Michalak. Z życzeniami do druhów pospieszyli również ochotnicy z Piastoszyna i Raciąża - jednostek, które ze względu na położenie najczęściej ze sobą współpracują. Oni sami życzyli sobie jak najmniej wyjazdów, a z akcji bezpiecznych powrotów.
[FOTORELACJANOWA]4276[/FOTORELACJANOWA]
Po zrzuceniu galowych mundurów strażacy zademonstrowali jak szykują się do akcji. Tym razem nie musieli jechać daleko tylko za remizę, gdzie przeprowadzili pokaz ratownictwa drogowego. W trakcie strażackiego festynu można było przekonać się, jak wygląda praca strażaka w zadymionym pomieszczeniu i odnajdywanie w nim poszkodowanego. Chętnych do ratowania „druha Przemka” nie brakowało, tak jak i do ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy. Najmłodsi szaleli na dmuchanych zamkach i „okupowali” ręcznie robioną strażacką foto-budkę. Ten pojazd bardzo im się spodobał, skradł też serca dorosłych!
Strażackiemu festynowi towarzyszył poczęstunek. Domowe wypieki przygotowały żony druhów, leczo i sałatki panie z kół gospodyń wiejskich. Były też kiełbaski, wata cukrowa, ciepłe i zimne napoje. Ostatnimi punktami wydarzenia były zabawa taneczna i pokaz fajerwerków.
Trochę historii żalińskiej OSP. Pierwsze wzmianki pisane o istnieniu straży ogniowej datują się na 1900 r., a o istnieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Żalnie na 1913 r. Założycielem OSP w Żalnie i innych miejscowościach w gminie Kęsowo był Niemiec Emil Ankierman. Na 90. urodziny OSP w Żalnie wydało okolicznościową książeczkę - kronikę, w której spisano dzieje jednostki. Ochronie przeciwpożarowej w Żalnie poświęcona jest także część drugiej publikacji z serii "Żalno, historia opowiadana".
Do historii jednostki i tego, jak obecnie funkcjonuje nawiążemy szerzej w przyszłotygodniowym wydaniu "Tygodnika".
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz