O wprowadzonych w życie planach uruchomienia Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie leśnictwo "Tygodnik Tucholski" pisał już rok temu. Teraz oficjalnie unaocznia się pomysł kady Technikum Leśnego w Tucholi realizowany na zasobach tej szkoły. Pomysłodawcy otrzymali wielomilionową, unijną dotację. Chcą szkolić specjalistów z leśnictwa w sposób, jaki do tej pory kraju się nie odbywał. - To historyczna chwila - komentuje dyrektor TL Piotr Marciniak, a wtórują mu goście, którzy we wtorek odwiedzili Tucholę. Dyrektor BCU został wieloletni nauczyciel "leśnika" Roman Smoliński.
- To nie będzie kolejna szkoła leśna, jakich wiele. To może być miejsce, które razem z technikum w przyszłości będzie tworzyć w pełni jeden twór - zespół szkół - tak plany snuł w maju 2024 roku dyrektor Piotr Marciniak. Wtedy w finalny etap wchodziła modernizacja i dostosowanie kilku lokalizacji aktualnych zasobów Technikum Leśnego w Tucholi. Na łamach "Tygodnika" wyjaśniał, na czym polegać ma tworzone przez niego i współpracowników Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie leśnictwo - w partnerstwie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Technikum Leśnego i Polskiego Związku Pracodawców Leśnych. BCU - koncentrujące się przekazaniu umiejętności praktycznych - istniały już w Polsce, ale żadne nie dotyczyło leśnictwa. Fundamentem dla centrum z taką dziedziną mógł być tucholski "leśnik" - zarówno lokale i infrastruktura, jak i kadra. Projekt, który wyszedł z technikum uzyskał dofinansowanie w wysokości ok. 11 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy, czyli środków unijnych. Dostosowanie części zasobów technikum oznaczało jednocześnie przebudowę i modernizację. Nie mówiąc o zakupach nowoczesnego sprzętu, który powinien wyznaczać nowe trendy w praktycznym szkoleniu z szerokopojętej dziedziny leśnictwa.
Dofinansowane założenia projektu przewidują (do 30 czerwca 2026 roku) przeszkolenie 410 uczestników w różnym wieku. 3-letnie przeszkolenie dotyczyć będzie 250 dorosłych, 115 osób młodych (uczniów i studentów) i 45 nauczycieli kształcenia zawodowego. Osoby szkolone z każdej z tych grup mają na zakończenie BCU otrzymać certyfikat ukończenia/zaświadczenie. Według zapowiedzi dyrektora certyfikaty te w przyszłości mają mieć wymierne znaczenie "na papierze" świadczące o podniesieniu kwalifikacji, uznawane przez pracodawcę. BCU ze względu na różnorodny charakter zajęć przyciągnąć uwagę zarówno pracowników zakładów usług leśnych, jaki nadleśnictw i leśnictw a nawet uczniów szkół. Wszystkich instytucji i zakładów pracy związanych bezpośrednio z leśnictwem - pisaliśmy w "Tygodniku Tucholskim" rok temu. Teraz, w piątek 20 maja, Branżowe Centrum Umiejętności w Tucholi zostało oficjalnie otwarte.
Inauguracja działalności połączona była ze zwiedzaniem BCU. Jego część wykładowa zajmuje teraz parter internatu (tu wcześniej były także mieszkania). Od strony ul. Pocztowej jest wejście do centrum. Piątkowa uroczystość przyciągnęła przedstawicieli środowiska akademickiego (np. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), ministerialnego, kuratoryjnego, Lasów Państwowych, w tym lokalnych nadleśnictw, władz samorządowych itd. O idei, która powstała już w 2022 roku, mówił dyrektor TL Piotr Marciniak, ale też pierwszy raz oficjalnie wskazał on dyrektora nowo powstałego Branżowego Centrum Umiejętności. Został nim zaufany współpracownik, wieloletni nauczyciel, szef szkolenia praktycznego "leśnika" Roman Smoliński. Marciniak opowiadając o długiej przeprawie w pisaniu projektu i jego realizacji po otrzymaniu dofinansowania zachwalał administrację, dział prawny, a także wykonawców, którzy prowadzili inwestycję polegającą na dostosowaniu części zasobów technikum leśnego do potrzeb kształcenia w BCU. Goście natomiast wtórowali słowom Marciniaka i Smolińskiego, którzy mówili, że mamy do czynienia z chwilą historyczną dla praktycznego kształcenia w leśnictwie. Bo to BCU pozwoli otrzymać specjalizację na piśmie w sposób, jakiego do tej pory nie było.
Teraz BCU dysponuje salą wykładową ok 120 m2 z dostępem zewnętrznym (taras, rampa wjazdowa, korytarz), częścią hotelową i rekreacyjną, sanitariatami, aneksem kuchennym. Osoby kształcące się w centrum będą korzystać z części warsztatowej. Ta została wyposażona w sprzęt: symulator naprężeń kłody, symulator maszyn leśnych, forwarder, harwester, symulator przyczepy leśnej, przyczepa z żurawiem, elektroniczny trenażer strzelecki, sprzęt TIK (laptopy, drony wykorzystywane w leśnictwie itd.). Odświeżony został parking na tyłach technikum leśnego przy warsztacie. Podobnie jak część elewacji internatu od strony u. Pocztowej. To także tam już od dłuższego czasu znajduje się logo Branżowego Centrum Umiejętności.
BCU ma swoje media społecznościowe i stronę internetową www.bcu.tltuchola.pl. Na niej można znaleźć konkretne informacje dotyczące odbywających się zajęć, szkoleń i rekrutacji. Wśród aktualnych szkoleń otwarta jest rekrutacja np. na pilarza! Czas na zgłoszenie mija 30 maja. Ostatnie dni pozostały na zgłoszenie chęci do udziału w szkoleniu dla nauczycieli kształcenia zawodowego. Są też tak nietypowe szkolenia jak... gry na rogu myśliwskim. Szczegóły dotyczące poszczególnych rekrutacji znajdziesz TUTAJ.
ZDJĘCIA Z OTWARCIA BCU W TUCHOLI:
[FOTORELACJA]4250[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz