Zamknij

Tuchola: Symulacja wyborów w liceach. Kto zdaniem młodych powinien przejść do drugiej tury?

Agata WiśniewskaAgata Wiśniewska 15:09, 15.05.2025 Aktualizacja: 16:04, 15.05.2025
Skomentuj W ZSLiA symulacja wyborów prezydenckich trwała od 12 do 13 maja. Fot. ZSLiA W ZSLiA symulacja wyborów prezydenckich trwała od 12 do 13 maja. Fot. ZSLiA

Uczniowie ZSLiA i "Nowodworka" mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów prezydenckich. Głosami młodych, w jednej i w drugiej szkole, do drugiej tury przeszedłby Sławomir Mentzen. O komentarz do wyników tej wyborczej symulacji poprosiliśmy ekspertkę z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW w Bydgoszczy.

W tym tygodniu w dwóch szkołach ponadpodstawowych w Tucholi, Zespole Szkół Licealnych i Agrotechnicznych oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego, przeprowadzono symulację wyborów prezydenckich pod patronatem "Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego". Akcja miała na celu zwiększanie świadomości i promocję udziału w wyborach wśród młodzieży. 

Do urn ruszyli także uczniowie, którzy ze względu na swój wiek nie posiadają jeszcze uprawnień do głosowania w prawdziwych wyborach. W ZSLiA frekwencja wyniosła 41,85% a "Nowodworku" 38,98%.

Mentzen, Zandberg, Senyszyn i Trzaskowski

Młodzież z ZSLiA największym zaufaniem obdarzyła Sławomir Mentzena. Kandydat na prezydenta z ramienia Konfederacji otrzymał 25,32% głosów. Tuż za nim uplasowała się Joanna Senyszyn z poparciem wynoszącym 24,03%, a także Adrian Zandberg - 14,94%.

W głosowaniu licealistów z "Nowodworka" najlepszy wynik osiągnął Adrian Zandberg - 24,22%, a następnie Sławomir Mentzen - 13,66%. Trzecim kandydatem pod względem ilości oddanych głosów był Rafał Trzaskowski - 12,42%. Nieco niższy wynik zanotowała Joanna Senyszyn, na którą głos oddało 19 uczniów, co stanowi 11,80%.

Zarówno licealiści z Agro, jak i "Nowodworka" w drugiej turze wyborów widzieliby Sławomira Mentzena. Przypomnijmy, polityk w ramach swej kampanii odwiedził także Tucholę. Na spotkanie z Mentzenem, które odbyło się 7 kwietnia na tucholskim rynku pojawił się tłum jego zwolenników. Przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii w Tucholi gościł także Karol Nawrocki, przedstawiany jako kandydat obywatelski.

Fot. Piotr Paterski

Wyniki odzwierciedlają popularność kandydatów na TikToku

Jako pierwsze otrzymaliśmy wyniki z symulacji wyborów w ZSLiA. O odniesienie się do nich poprosiliśmy ekspertkę z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- To bardzo ciekawe wyniki, które pokazują specyficzne preferencje młodych wyborców w tej grupie wiekowej. Jest to również interesująca próba, której wyników nie spotkamy w badaniach na skalę ogólnopolską, ponieważ tam zazwyczaj badana jest cała populacja wyborców, to znaczy przekrojowo pod względem wieku, a nawet w badaniach obejmujących osoby młodsze, najczęściej analizuje się grupę 18-25 lat. W tym przypadku, dane wskazują na podobny obraz - dominację lewicy i Konfederacji - zauważa dr hab. Izabela Kapsa z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji.

Jak podkreśla ekspertka wyniki w Tucholi są niemal wiernym odzwierciedleniem popularności kandydatów w mediach społecznościowych, a w szczególności na TikToku.

- Sławomir Mentzen od dłuższego czasu buduje swoją obecność w internecie, zdobywając popularność oraz stałych obserwatorów wśród młodych użytkowników. Z kolei Joanna Senyszyn, mimo swojego wieku, umiejętnie komunikuje się z młodymi, regularnie publikując treści na TikToku, które są dobrze odbierane przez młodsze pokolenia. Chociaż jest świadoma, że nie ma szans na zwycięstwo, to jej styl komunikacji, pełen ironii i dostosowany do języka młodzieży, przyciąga młodych wyborców. Wyniki w Tucholi pokazują, że młodzież głosuje na osoby, które rozpoznaje z internetu, o których rozmawia w mediach społecznościowych, ale także z których robi sobie żarty. Widać, że ich wiedza o innych kandydatach jest ograniczona, a ich emocjonalny stosunek do tych osób jest zdecydowanie mniejszy, co wpływa na ich wybory - dodaje Kapsa.

 

Wyniki symulacji wyborów prezydenckich w ZSLiA:

1. Sławomir Mentzen - 25,32%

2. Joanna Senyszyn - 24,03%

3. Adrian Zandberg - 14,94%

4. Grzegorz Braun - 13,64%

5. Magdalena Biejat - 5,84%

6. Karol Nawrocki - 5,84%

7. Rafał Trzaskowski - 5,19%

8. Krzysztof Stanowski - 1,95%

9. Szymon Hołownia - 1,30%

10. Artur Bartoszewicz - 0%

11. Marek Jakubiak - 0%

12. Maciej Maciak - 0%

13. Marek Woch - 0%

 

Wyniki symulacji wyborów prezydenckich w LO. im Bartłomieja Nowodworskiego:

1. Adrian Zandberg - 24,22%

2. Sławomir Mentzen - 13,66%

3. Rafał Trzaskowski - 12,42%

4. Joanna Senyszyn - 11,80%

5. Magdalena Biejat - 11,18%

6. Grzegorz Braun - 3,73%

7. Szymon Hołownia - 3,73%

8. Marek Jakubiak - 3,73%

9. Maciej Maciak - 3,73%

10. Karol Nawrocki - 3,73%

11. Krzysztof Stanowski - 3,73%

12. Artur Bartoszewicz - 2,48%

13. Marek Woch - 0%

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%