Zamknij

Krucha sztuka malowania na szkle - wieczór w Muzeum Borów Tucholskich RELACJA / ZDJĘCIA

13:57, 05.05.2025 Aktualizacja: 14:21, 05.05.2025
Skomentuj Wieczór Borowiacki w Muzeum Borów Tucholskich. Fot. (hs) Wieczór Borowiacki w Muzeum Borów Tucholskich. Fot. (hs)

IX Wieczór Borowiacki rozpoczął krótki recital Tomasza Kotowskiego. Dalszą część imprezy poprowadziła Wioletta Chabowska z Muzeum Borów Tucholskich. - Bardzo się cieszę, że na naszym terenie mieszkają twórcy, których pracami możemy się pochwalić – przywitała zgromadzoną publiczność i zaprosiła na wystawę malarstwa na szkle pt. „Kruche piękno”.

Twórcy tych obrazów: Anna Przytarska, Halina Deja oraz Franciszka i Zygmunt Kędzierscy opowiadali o swoich pierwszych próbach malowania na szkle. Dawniej to malarstwo było bardziej popularne, szczególnie na terenach wiejskich. Ambicją każdego gospodarza było przyozdobienie domowego ołtarza takimi obrazami, a ich ilość świadczyła o zamożności. Współcześnie obrazy na szkle nie są atrybutem bogactwa, ale ludzie chętnie kupują wizerunki swoich patronów lub obdarowują nimi krewnych.

Malarstwo na szkle to trudna sztuka. Malowanie jest żmudne i trwa długo, bo farby na szkle długo schną. Kiedyś używano farb olejnych, a obecnie stosuje się szybciej schnące farby akrylowe. Jest kanon malowania i ozdabiania wizerunków poszczególnych świętych. Maluje się na lewej stronie szkła i trzeba najpierw namalować najdrobniejsze elementy, a potem stopniowo przechodzić do większych płaszczyzn. Twórcy ludowi mówili o tajnikach swoje pracy. To amatorzy, którzy samodzielnie, metodą prób i błędów dochodzą do wspaniałych rezultatów.

Na tucholskie spotkanie przyjechała dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Anna Kornelia Jędrzejewska, której ciekawą prelekcję o piernikach pewnie niektórzy tucholanie pamiętają. Oprócz niej bydgoskie muzeum reprezentowali: kierownik działu etnografii Alicja Leks i adiunkt w dziale historii, Kamil Ściesiński. Bydgoscy muzealnicy planują nawiązać współpracę z naszymi twórcami ludowymi.

Na takich imprezach nie tylko można zobaczyć oryginalne dzieła sztuki ludowej, ale porozmawiać z jej twórcami i podzielić się swoimi wrażeniami bezpośrednio, twarzą w twarz, nie tylko w mediach społecznościowych.

KOLEJNE WYDARZENIE W MUZEUM - JUŻ 9 MAJA NA DZIEDZIŃCU!

X Wieczór Borowiacki poświęcony majowym tradycjom borowiackim.

Wieczór Borowiacki będzie miał charakter plenerowy. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 9 maja o godz. 17.00 na dziedzińcu przy Muzeum Borów Tucholskich.

W programie:

  • opowieści o obrzędach i zwyczajach majowych w Borach Tucholskich
  • nabożeństwo majowe
  • koncert zespołu "3+1" - Historia Maryi

W razie niepogody spotkanie w ramach X Wieczoru Borowiackiego może być przeniesione do sali wystaw Muzeum.

Fot. Muzeum Borów Tucholskich:

\

 

(Hanna Szulwic, fot. (hs), Muzeum Borów Tucholskich)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%