Dzień po zakończeniu majówki, absolwenci szkół ponadpodstawowych przystąpili do pierwszego z egzaminów maturalnych. Zmierzyli się z językiem polskim. W tym tygodniu z długopisem w dłoni, wiedzą i opanowaniem usiądą do arkuszy na poziomie podstawowym z matematyki oraz wybranego języka obcego. W czwartek rozpoczną się egzaminy z przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
Misja "Matura 2025" wystartowała. Dzisiaj (poniedziałek, 5 maja) od godziny 9:00 tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych mierzyli się z egzaminem dojrzałości w formie pisemnej z języka polskiego. Jutro (wtorek, 6 maja) o tej samej godzinie rozpoczynają maturę z matematyki, a w środę (7 maja) przystąpią do matury z wybranego języka obcego. Mogą to być języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. W czwartek (8 maja) rozpoczynają się egzaminy z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Wszystkie egzaminy pisemne zapanowano od 5 do 22 maja. Część ustna odbędzie się od 9 do 24 maja.
"Lalka", "Wesele" a może "Przedwiośnie"?
Na godzinę przed rozpoczęciem egzaminu dojrzałości z języka polskiego odwiedziliśmy maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi. Mimo tak ważnego dnia, młodzieży w większości towarzyszył dobry humor. Chętnie dzielili się z nami swoimi przemyśleniami. Podkreślali, że najważniejszym elementem egzaminu jest niestresowanie się... Mieli obawy co do wysokiego poziomu trudności egzaminu zwłaszcza z języka polskiego. W zależności od profilu - humanistycznego lub matematycznego przyznawali, że najbardziej obawiają się odpowiednio matematyki albo języka polskiego. Mniej nerwów kosztować ich będzie środowy egzamin z języka obcego.
Tegoroczna matura z języka polskiego składa się z trzech części: testu sprawdzającego umiejętność posługiwania się językiem, testu historycznoliterackiego i wypracowania. Do zdobycia jest 60 punktów. Aby zdać, konieczne jest uzyskanie minimum 30 procent. Gros maturzystów pokusiło się o typowanie lektur, które miały pojawić się w dzisiejszym arkuszu egzaminacyjnym. Przy pisaniu rozprawki najchętniej widzieli "Lalkę", ze względu na bogactwo motywów. Wskazywali również "Wesele" "Zbrodnię i karę", "Dżumę" oraz "Przedwiośnie".
Poniżej krótka fotorelacja z maturzystami z Nowodworka.
[FOTORELACJANOWA]4200[/FOTORELACJANOWA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz