Najprawdopodobniej w drugiej połowie roku ruszy nabór wniosków o zawarcie umów najmu lokali mieszkalnych, które znajdą się w nowym budynku wielorodzinnym. Ten ma powstać w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Kujawy i Pomorze Sp. z o. o. z siedzibą w Brodnicy. Gmina Śliwice jest jednym ze wspólników. Celem spółki jest realizacja budownictwa społecznego w postaci mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, z opcją dojścia do własności. O etapie, na którym obecnie jest przedsięwzięcie, rozmawiamy z wójtem Danielem Kożuchem.
Na terenie całego kraju powstają spółki z o.o., w których udziałowcami stają się samorządy. Kilka lub kilkanaście gmin, grupując swoje siły wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości, tworzy podmioty o konkretnych nazwach, np. SIM „KZN-Bydgoski”. Każdy samorząd, który decyduje się przystąpić do spółki, otrzymuje ze Skarbu Państwa wsparcie finansowe, a to następnie musi przeznaczyć jako wkład własny do tworzącej się spółki z o.o. W ten sposób owa spółka buduje kapitał zakładowy, dzięki czemu ma np. zdolność zaciągania korzystniejszych pożyczek.
Gmina Śliwice jest jednym ze wspólników spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Kujawy i Pomorze z siedzibą w Brodnicy, która powołana została 27 marca 2024 r. Celem jest budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z możliwością dojścia do własności. Wszystkie mieszkania w ramach tego projektu powstaną w standardzie „pod klucz”, tj. zostaną wyposażone w urządzenia sanitarne (wanna lub prysznic, toaleta, umywalka) i urządzenia kuchenne (kuchenka, zlewozmywak), ułożone będą płytki i panele, a ściany zostaną pomalowane na biało. Mieszkania powstające w ramach programu SIM najemcy będą musieli zatem wyposażyć jedynie w meble. Budynki zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na terenie inwestycji w ramach SIM-u powstawać będą również komórki lokatorskie oraz parkingi dla mieszkańców.
Gmina Śliwice rozważała dwie lokalizacje budowy mieszkań w ramach SIM-u w Śliwicach: za remizą, czyli na tzw. Piaskach lub w okolicach marketu Biedronka. Padło na inwestycję przy markecie, ale jak podkreśla w rozmowie z nami wójt Daniel Kożuch, w przyszłości nowe budynki mogą powstać również za remizą, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, bo miejscowość, jak i cała gmina, cały czas rozwijają się.
W grudniu 2024 roku przeprowadzano ankietę, której zadaniem było zbadanie zapotrzebowania na mieszkania SIM w gminie Śliwice. Jej wyniki przybliża nam włodarz gminy. Podaje, że w badaniu udział wzięło ponad 30 osób, które wskazały na potrzebę budowy mieszkań różnej wielkości. Przy obecnym założeniu, za markierem w Śliwicach, miałyby powstać dwukondygnacyjny budynek, w którym byłoby 20 mieszkań o pow. ponad 40 m2 i ponad 50 m2.
Przed założeniem spółki gmina pozyskała z Krajowego Zasobu Nieruchomości 3 miliony złotych, co pozwoliło śliwickiemu samorządowi dołączyć do projektu. 4 kwietnia jej członkowie mają walne zgromadzenie w Chełmży, gdzie będą opiniować i akceptować plany. Obecnie spółka jest na etapie wyłonienia firmy projektowej, która wykona projekt opisywanego zadania i zwróci się do gminy o wydanie warunków zabudowy.
– Budową zajmie się spółka, ale gmina będzie przy tym czynnie uczestniczyła. (...) Założeniem spółki jest wykonanie dokumentacji projektowej w tym roku. Wtedy pozyska kredyty (...) i będzie starała się budować, jakby w imieniu mieszkańców – opisuje Kożuch i dodaje, że według założeń budowa miałaby ruszyć w przyszłym roku.
Na stronie simkip.pl czytamy, że proces naboru najemców prowadzony będzie w każdej z gmin należących do SIM-u, a jego kryteria ustali dana rada gminy, zależnie od lokalnej specyfiki potrzeb. Idea budowania mieszkań wskazuje jednak m.in., że będą one przeznaczone dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają tzw. „zdolność czynszową”, czyli są w stanie regularnie opłacać czynsz i nie mają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.
Przyszli mieszkańcy wnoszą również partycypację, czyli wkład finansowy najemcy w proces budowy mieszkania, który uprawnia do skorzystania z prawa najmu lokalu, a w przyszłości umożliwia wykupienie przez niego mieszkania na własność.
„Partycypacja pozwala obniżyć wartość zaciąganego kredytu na budowę mieszkań, a co za tym idzie – zmniejsza stawkę czynszu” – czytamy na stronie simkip.pl.
– Mieszkańcy będą mogli przystąpić do budowy, wpłacając – w zależności, jak postanowi spółka – jakąś kwotę udziału, czy to 30 tysięcy czy 60 tysięcy zł, bo rożnie w spółkach jest. Mieszkaniec też będzie udziałowcem w budowie swojego mieszkania (...) – wyjaśnia wójt gminy Śliwice.
Kożuch w budowie mieszkań, na korzystnych warunkach w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, upatruje szansę na zatrzymywanie młodego pokolenia w gminie Śliwice.
Co jest ważne bo od kilku lat odnotowywuje się ujemny przyrost naturalny. Podpisywanie wniosków o zawieraniu umów na wynajem lokali mieszkaniowych miałoby ruszyć w drugiej połowie bieżącego roku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz