Przez ostatnie dni pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego skontrolowali 22 zgłoszone wcześniej obiekty, po to by dokonać zimowego liczenia nietoperzy. Park odnotował zimowanie 8 osobników jednego gatunku.
Zimowe liczenie nietoperzy na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego miało miejsce już po raz XIX. Ta coroczna misja poprzedzona jest zawsze odezwą skierowaną do mieszkańców, aby ci wskazali, gdzie zauważyli zimowanie nietoperzy i następnie udostępnili to miejsce na wizytę pracowników TPK.
Podsumowaniem dzieli się Rafał Borzyszkowski. Park skontrolował 22 obiekty, 7 było zasiedlonych przez nietoperze. To 8 osobników z gatunku gacek brunatny.
- Pracownicy parku poszukiwali chronione ssaki w przydomowych piwnicach, piwnicach typu „ziemianka”, „lodownia”, piwnicach w budynkach gospodarczych. Nietoperze hibernujące w trudno dostępnych szczelinach zlokalizowano za pomocą kamery inspekcyjnej - tłumaczy Borzyszkowski.
Park opisuje specyfikę bytowania nietoperzy:
Wiosną samice nietoperzy gromadzą się w tzw. kolonie rozrodcze, liczące w Polsce od kilku do kilkuset osobników. W maju samica rodzi i wychowuje tylko jedno, rzadko dwa młode w ciągu roku. Późnym latem nietoperze opuszczają swoje letnie schronienia i przenoszą się do zimowisk odbywając niekiedy długie wędrówki. Jesienią, kiedy zaczyna brakować ich podstawowego pokarmu (latających owadów), zapadają ponownie w sen zimowy, zwany hibernacją. Do pełnej aktywności powracają wiosną, gdy zrobi się ciepło i zaczynają latać owady.
Wśród najczęstszych kryjówek nietoperzy latem są: strychy, szczeliny budynków, wieże kościołów, szpary za okiennicami, dziuple i skrzynki dla nietoperzy. Ich zimowe schronienia to natomiast piwnice, studnie, fortyfikacje, sztolnie i jaskinie.
- W ostatnim czasie obserwujemy jednak wyjątki od tej reguły. W listopadzie ubiegłego roku, w trakcie czyszczenia i kontroli schronów dla nietoperzy zaobserwowaliśmy w nich borowce wielkie 8 osobników oraz gacki brunatne 10 osobników - uzupełnia Rafał Borzyszkowski dziękując mieszkańcom - właścicielom skontrolowanych obiektów za życzliwość.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz