Zamknij

Posłanka interpeluje w sprawie likwidacji małych wiejskich szkół

Agata WiśniewskaAgata Wiśniewska 11:14, 06.12.2024 Aktualizacja: 11:39, 06.12.2024
Skomentuj Posłanka PSL Agnieszka Kłopotek. Fot. Kamil Tajl Posłanka PSL Agnieszka Kłopotek. Fot. Kamil Tajl

Agnieszka Kłopotek pyta m.in. minister edukacji o to czy dostrzega tendencję do zamykania wiejskich szkół, a jeśli tak, to jak zamierza temu przeciwdziałać.

Na dwa dni (27.11) przed podjęciem przez Radę Miejską w Tucholi uchwał, w sprawie zamiaru likwidacji szkół podstawowych w Kiełpinie i Stobnie, posłanka Agnieszka Kłopotek, wystosowała interpelację do minister edukacji. Zwraca w niej uwagę na coraz częstsze sygnały, dobiegające z różnych zakątków kraju, w tym bezpośrednio jej okręgu wyborczego, o zamiarze likwidacji przez samorządy gmin małych, wiejskich szkół. Zdaniem parlamentarzystki szkoła w środowisku wiejskim pełni nie tylko funkcję edukacyjną, ale również szeroko rozumianą funkcję społeczną. Dlatego też nie uważa, aby podstawę do zamykania takich placówek, mogły stanowić jedynie finanse. Właśnie brak środków, na dokładnie do coraz to większych kosztów w oświacie, jest głównym argumentem przytaczanym przez włodarzy, skłaniających się ku tak drastycznym rozwiązaniom w oświacie.

Tak naprawdę tylko brak uczniów może ją usprawiedliwić, ale czy placówka oświatowa, do której uczęszcza 80-100 uczniów ma zniknąć, bo brakuje pieniędzy? A przez ostatnie lata nie brakowało? A takie przypadki mają miejsce, między innymi w gminie Tuchola (woj. Kujawsko- Pomorskie), gdzie zagrożone są dwie szkoły: w Stobnie i w Kiełpinie

- podnosi w swej interpelacji posłanka PSL.

Agnieszka Kłopotek w piśmie do minster edukacji ujęła trzy pytania. Pierwsze z nich przytoczyliśmy na wstępie. Kolejne dotyczy ewentualnego przejęcia przez budżet państwa kosztów wynagrodzeń pracowników oświaty wraz z pochodnymi. Posłanka pyta również, czy kuratorzy oświaty zostali „wyczuleni”, by analizując wnioski o zamiarze likwidacji szkół, brali pod uwagę dobro ucznia, opinię rodziców i rolę placówki oświatowej w środowisku wiejskim. 

Swą interpelację posłanka kończy bardzo wymownym stwierdzeniem: Nie możemy pozwolić, by „Koalicja 15 października” stała się „grabarzem” małych, wiejskich placówek oświatowych.

Dodajmy, że wcześniej, dokładnie 7 listopada. Agnieszka Kłopotek dopytywała minister edukacji w sprawie finansowania oświaty. Jej interpelację w tej sprawie, jak i odpowiedź z ministerstwa publikujemy poniżej.

Interpelacja posłanki Agnieszki Kłopotek w sprawie finansowania oświaty

Odpowiedź na interpelację

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MarekMarek

0 0

PSL=ZSL

09:15, 07.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%