Zamknij

Klonowo: O wolność i pokój musimy dbać każdego dnia

18:03, 01.09.2024 Agata Wiśniewska Aktualizacja: 09:48, 02.09.2024
Skomentuj Hołd poległym złożyli także uczniowie Szkoły Podstawowej w Klonowie oraz członkowie Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Wsi Klonowo nad Brdą Klon. Hołd poległym złożyli także uczniowie Szkoły Podstawowej w Klonowie oraz członkowie Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Wsi Klonowo nad Brdą Klon.

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej mieszkańcy Gminy Lubiewo spotkali się na Cmentarzu Wojska Polskiego z 1939 r. w Klonowie, by oddać hołd poległym.

Niedzielną (1.09) uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu oraz nabożeństwo w intencji osób spoczywających na klonowskim cmentarzu, jak i wszystkich poległych podczas II wojny światowej. Modlitwę poprowadził ks. Piotr Lubecki. Chwilę później do apelu poległych, m.in. żołnierzy z Borów Tucholskich, wywołał Jacek Janiak, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Bysławiu. Przejmująco zawyły syreny. W jednej z pierwszych ławek zasiadła Eugenia Wojewoda Stefaniuk, córka żołnierza pochowanego w tutejszej mogile. Wśród licznie zgromadzonych znaleźli się także: Marek Wolski - prezes Polskiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych koła w Tucholi, posłanka na Sejm RP Agnieszka Kłopotek, władze powiatu tucholskiego ze starostą Andrzejem Urbańskim na czele czy radni Gminy Lubiewo.

Cześć pamięci bohaterom, chwała żyjącym

Jak przypomniała wójt Joanna Jastak w Klonowie spoczywa 75 żołnierzy, przede wszystkim z 34 i 35 Pułku Dywizji Piechoty Armii Pomorza, którzy polegli bądź zmarli w rejonie Klonowa, Suchej, Bysławia, Trutnowa.

 Początkowo zostali pochowani w miejscu walk, następnie 10 listopada 1947 roku ich ciała złożono na cmentarzu cholerycznym w Klonowie

mówiła stojąca na czele gminy Lubiewo, jak i to, że naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tragedii, jaką była II wojna światowa. Może ta pamięć i odpowiedzialność za otaczający nas świat spowoduje, że dramat, który dotknął miliony istnień, już nigdy się nie powtórzy.

 Aby nigdy mieszkańców naszego kraju i żadnego innego nie budziło: wycie syren, huk eskadry samolotów i świst spadających bomb. Aby nigdy nienawiść, nacjonalizm nie zdominowały współpracy między narodami. Wielkie to zadanie dla obecnego i przyszłego pokolenia. (...) Nic nie zostało dane nam raz na zawsze. O wolność i pokój musimy dbać każdego dnia. (…) Cześć pamięci bohaterom, chwała żyjącym

– dodała Joanna Jastak wyrażając zarazem wdzięczność wszystkim tym, którzy wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny, nie rzadko płacąc za to najwyższą cenę.

Czas zniszczenia i zarazem bohaterstwa 

Z kolei posłanka Agnieszka Kłopotek wskazywała, że II wojna światowa okazała się wojną totalną, która dotknęła każdy zakątek Europy a jej echa odbiły się na całym świecie.

- To była wojna ideologi, gdzie nienawiść, rasizm i totalitaryzm, próbowały zniszczyć wszystko to, co czyni nas ludźmi – wolność, godność i nadzieję. Ta wojna była też czasem wielkiej odwagi i bohaterstwa – mówiła parlamentarzystka. Zwracając się do dzieci i młodzieży życzyła, aby nigdy nie musiały przeżywać koszmaru wojny. Ten niestety rozgrywa się od ponad 2 lat za naszą wschodnią granicą.

Po złożeniu przez delegacje wiązanek kwiatów i zniczy pod pomnikiem poległych żołnierzy uczestniczący w uroczystościach wysłuchali tematycznego koncertu, przygotowanego przez chór "Stokrotki". 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%