Zamknij

Śliwice: Hulajnogą elektryczną w samochód. 7-latek ze złamaną nogą

11:03, 17.07.2024 Anna Lipska Aktualizacja: 13:24, 17.07.2024
Skomentuj Śliwice: Hulajnogą elektryczną w samochód. fot. OSP Śliwice Śliwice: Hulajnogą elektryczną w samochód. fot. OSP Śliwice

W Śliwicach doszło do wypadku dziecka poruszającego się na hulajnodze elektrycznej i samochodu osobowego. 7-latek śmigłowcem zabrany został do szpitala. Policja przypomina zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi.

Do zdarzenia drogowego z udziałem nielegalnie poruszającego się hulajnogą elektryczną 7-letniego chłopca i samochodu osobowego doszło we wtorek (16 lipca) w Śliwicach.

Małoletni kierujący hulajnogą elektryczną, nie dostosował prędkości do warunków na drodze, w wyniku czego wjechał bezpośrednio pod prawidłowo poruszający się pojazd marki volkswagen

- przekazał Janusz Narloch z Komendy Powiatowej Policji w Tucholi.

Policja tłumaczy,  że małoletni wziął hulajnogę elektryczną należącą do starszego brata i wyjechał nią na drogę, a dziecko w tym wieku nie ma prawa jeździć na takim urządzeniu. Chłopiec na skutek zdarzenia doznał złamania prawej nogi. Za pośrednictwem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, został przetransportowany do szpitala w Grudziądzu. Z racji tego, że 7-latek znajdował się pod opieką rodziców, prowadzone jest postępowanie przygotowawcze. Oznacza to, że opiekunowie dziecka mogą ponieść odpowiedzialność za zdarzenie. Taka kolej rzeczy ma źródło w kodeksie o ruch drogowym, w który przepisy jasno wskazują, że poruszanie się dzieci hulajnogą elektryczną do 10. roku życia jest kategorycznie zabronione, nawet pod opieką osoby dorosłej.

WAŻNE! Hulajnogi elektryczne w świetle przepisów ruch drogowego

Policja korzysta z okazji i przybliża przepisy. Definicja określa hulajnogę elektryczną jako pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Nie trudno zauważyć, że na terenie Tucholi i całego powiatu tucholskiego często na hulajnodze elektrycznej poruszają się dwie osoby. Taką tendencję niezgodną z przepisami najłatwiej dostrzec u młodych ludzi.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli wyznaczono je dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest zobligowany, aby korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w sytuacji gdy nie ma wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, gdzie ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i nie wydzielono drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Wówczas obowiązują zasady: jadący na hulajnodze elektrycznej musi poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Ponadto kierujący musi ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać mu poruszania się.

Do kierowania hulajnogą elektryczną w wieku 10-18 lat wymaga się posiadania identycznych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat taki dokument nie jest wymagany.

Jeśli chodzi o dzieci do 10. roku życia, to poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, będąc pod opieką osoby dorosłej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%