Jesteś facetem po 40-tce? Powinieneś przeczytać artykuł, który ze względu na trwający właśnie listopad przygotował dla ciebie specjalista: urolog, androlog. Na tę okazję współpracujemy z dr. Bartoszem Brzoszczykiem, z którego porady można skorzystać m.in. w Tucholi. To pierwszy (i nie ostatni!) tekst doktora na ważki temat. (pp)
W zależności od kontekstu kulturowego lub historycznego symbolika wąsów jest odmienna. W wielu kulturach, wąsy są tradycyjnie uważane za symbol męskości i dojrzałości, będąc jednym z wyraźnych znaków dojrzewania u mężczyzn. W poprzednich epokach wąsy były często kojarzone z dojrzałością, mądrością i autorytetem.
Symbolika wąsów w Polsce ewoluowała na przestrzeni wieków, odzwierciedlając zmiany w kontekście historycznym, społecznym i kulturowym. W XIX wieku, wąsy stały się symbolem oporu narodowego i polskiego ducha, zwłaszcza podczas powstań narodowych. Tradycyjnie kojarzone z męskością, siłą, odwagą i honorem, wąsy były również znakiem godności i prestiżu. Wąsy były także oznaką statusu społecznego i bogactwa. Współcześnie, choć nie mają już tak silnego znaczenia społecznego jak dawniej, nadal mogą być wyrazem osobistego stylu i mody.
Wąsy i ich... nowe znaczenie
Nawiązując jednak do problematyki artykułu, to w 2003 roku australijska fundacja Movember nadała wąsom nowe znaczenie, promując zdrowie mężczyzn i walkę z męskimi nowotworami, czego wyrazem jest zapuszczanie wąsów w listopadzie. Mężczyźni, którzy biorą udział w Movember, rozpoczynają miesiąc z gładko ogoloną twarzą, a następnie przez cały listopad zapuszczają wąsy. W ten sposób stają się „żywą reklamą” promując ruch i zachęcając do rozmów na temat zdrowia mężczyzn. Akcja Movember odnosi się również do aspektu medycznego, gdyż zachęca mężczyzn do wykonania badań krwi i odbycia wizyty u lekarza nawet wtedy gdy nie występują żadne objawy choroby.
W odróżnieniu od programów profilaktyki raka szyjki macicy oraz raka piersi u kobiet, w przypadku mężczyzn brak jest badań, które pozwoliłyby na wczesne wykrycie męskich nowotworów. Wynika to z tego, że przebieg tych chorób jest odmienny i żadne z dotychczasowych badań nie okazały się równie dokładne jak u kobiet. Dlatego sugerowanym rozwiązaniem jest odbycie pierwszej wizyty lekarskiej po 40-45 roku życia oraz wykonanie badania PSA (badanie krwi). Takie postępowanie pozwala na określenie ryzyka rozwoju choroby oraz na wczesne wykrycie raka gruczołu krokowego (prostaty), którego leczenie na tym etapie rozwoju może okazać się całkowicie skuteczne.
Nie lekceważ ŻADNEGO niepokojącego sygnału
Znaczenie raka prostaty w ostatnich latach istotnie wzrosło, gdyż obecnie jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn i czwartym pod względem śmiertelności. Dodatkowo rak prostaty w większości przypadków przebiega bezobjawowo, a dopiero choroba na bardzo zaawansowanym etapie może dawać objawy takie jak: bóle kości, krwiomocz, zatrzymanie moczu. Utrudnieniem w diagnostyce tej choroby jest towarzyszący naturalny proces starzenia się mężczyzny, a co za tym idzie rozwój łagodnego powiększania się gruczołu krokowego, którego objawy istotnie pogarszają jakość życia mężczyzn (częste oddawanie moczu w tym w nocy, osłabiony strumień moczu). O ile rak gruczołu krokowego jest domeną starszych mężczyzn, to nowotwory jąder rozwijają się częściej w grupie wiekowej 20-34 lat. Dlatego każda niepokojąca zmiana, wyczuwalna w samobadaniu jąder przez młodego mężczyzny powinna być wyjaśniona przez lekarza.
Istotą prowadzenia rozmów o męskim zdrowiu w różnych środkach przekazu informacji (gazeta, telewizja, radio, internet) jest przełamanie bariery wstydu, milczenia i tabu, co pozwala na zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat istnienia chorób mężczyzn, profilaktyki nowotworowej oraz możliwości skutecznego leczenia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz