Zamknij

Sposób na promocję regionu: Wilczym tropem w Borach Tucholskich

16:29, 02.05.2023 Kamil Tajl Aktualizacja: 16:37, 02.05.2023
Skomentuj Uczestnicy wyprawy przeszli trasę liczącą 10 kilometrów. Fot. nadesłane Uczestnicy wyprawy przeszli trasę liczącą 10 kilometrów. Fot. nadesłane

Ponad 30-osobowa grupa wyruszyła z Białej w poszukiwaniu tropów wilków. Uczestnicy wyprawy przeszli m.in. Suchy Kanał Brdy. Wycieczka odbyła się w ramach szerokiej akcji promującej województwo kujawsko-pomorskie.

"ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem" to akcja organizowana przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, która ma przede wszystkim ukazywać różnorodność naszego regionu i jego atrakcyjność w wymiarze turystycznym. ESKAPADA jest zaproszeniem dla wszystkich, którzy chcą spróbować wyjątkowych przygód, przecież kujawsko-pomorskie to nie tylko toruńska starówka, deptak w Ciechocinku czy Wyspa Młyńska w Bydgoszczy.

W tym roku (dokładnie 22 kwietnia) odbyła się 9. edycja akcji, której gospodarzem było ponad sześćdziesiąt organizacji. ESKAPADA dotarła również w Bory! Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował wycieczkę krajoznawczą pn. "Wilczym tropem w dolinie Zwierzynki – czy wilki wyją do księżyca?".

Wędrówka rozpoczęła się przy świetlicy wiejskiej w Białej. Po powitaniu uczestników i krótkiej odprawie wyruszyliśmy fragmentem zielonego szlaku rowerowego Greenway – Naszyjnik Północy do jeziora Rytki. Dalej drogą leśną do Białego Mostu na rzece Zwierzynce. Następnie korytem Suchego Kanału Brdy do doliny rzeki Zwierzynki i dalej powrót do Białej. Łącznie pokonaliśmy 10 km

– relacjonuje Rafał Borzyszkowski z TPK, przewodnik wycieczki.

7 osobników na łące

W trakcie pieszej wyprawy przedstawiono uczestnikom działania dotyczące monitoringu wilka szarego na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego oraz współpracy z naukowcami zajmującymi się tym gatunkiem. Udało się zaobserwować w terenie tropy oraz ślady wilków. Omówiono też ich biologię i ekologię, nie zabrakło ciekawostek z monitoringu prowadzonego od stycznia 2022 r.

Niespodziewanie spotkaliśmy rolnika wykonującego prace na swojej łące. Zapytaliśmy, czy widział tu wilki. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że w zeszłym roku, jesienią, dokładnie w miejscu, w którym byliśmy, zaobserwował 7 osobników. Historia ze spotkania z wilkami uatrakcyjniła naszą wycieczkę

– dodaje Borzyszkowski.

Po powrocie z trasy na najmłodszych czekały wilcze zabawy, a na koniec wszyscy spotkali się przy ognisku. Ponad 30-osobowa grupa włączyła się w świętowanie Dnia Ziemi, który przypadał dokładnie 22 kwietnia.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

LolLol

1 0

Super inicjatywa 💪 22:39, 02.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%