W środę (22.03) policjanci prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD). Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa m.in. pieszych i rowerzystów , którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje.
Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Jak wynika z policyjnych statystyk ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch.
- Do większości wypadków, w których zostają poszkodowani przyczyniają się inni użytkownicy dróg. Jednak niewłaściwe zachowania niechronionych uczestników ruchu także doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W przypadku pieszych mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi - mówi Łukasz Tomaszewski, oficer prasowy tucholskiej policji.
- Pamiętajmy ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze - dodaje policjant.
Funkcjonariusze po raz kolejny apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz