Zamknij

Gmina Śliwice: Kaczka z Brzeźna to Perła! MAMY PRZEPIS

12:18, 23.12.2022 Kamil Tajl Aktualizacja: 12:26, 23.12.2022
Skomentuj Reprezentantki KGW Brzeźno, od lewej: Janina Chabowska, Małgorzata Wesołowska-Piesik oraz jej córka Beata Piesik. Fot. nadesłane Reprezentantki KGW Brzeźno, od lewej: Janina Chabowska, Małgorzata Wesołowska-Piesik oraz jej córka Beata Piesik. Fot. nadesłane

To właśnie Brzeźno staje się powoli stolicą borowiackich smaków. Potrawy przygotowywane przez "Żurawinki" regularnie otrzymują najwyższe wyróżnienia w skali kraju. Jak przygotować przepyszną kaczkę?

 

Malutka borowiacka wieś w gminie Śliwice może szczycić się wyjątkowym poczuciem smaku! Wszystko za sprawą pań z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich "Żurawinki". O ich kulinarnych dokonaniach "Tygodnik" informował już w przeszłości, teraz pojawiła się kolejna okazja. Nie byle jaka, ponieważ gospodynie (nie pierwszy raz!) otrzymały najwyższe laury w skali ogólnopolskiej osiągając tym samym niebywały sukces. W 2022 roku w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów zdobyły pierwszą nagrodę, czyli "Perłę" za najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy. Kapituła krajowa konkursu przyznała ten zaszczytny tytuł KGW Brzeźno za kaczkę po myśliwsku.

Kaczka na sesji

W Brzeźnie KGW działa od 2009 roku, zrzesza 12 osób. Panie przygotowują i promują potrawy na bazie lokalnych produktów, specjalizują się w dziczyźnie. Zajmują się też rękodziełem. Warto zaznaczyć, że gospodynie otrzymały "Perłę" także w 2021 roku, wtedy za konfiturę z borówki czerwonej. O laury ubiegały się wcześniej też: kiełbasa borowiacka (I miejsce w etapie regionalnym), grzybowa polewka i zrazy z dziczyzny czy sarni grzbiet.

Wspomniana kaczka po myśliwsku pojawiła się ostatnio w... Starostwie Powiatowym w Tucholi. Beata Piesik, jedna z "Żurawinek" (jednocześnie pracowniczka starostwa) zaprezentowała wyjątkową potrawę podczas sesji Rady Powiatu Tucholskiego 16 grudnia. Rzecz jasna nie mogło obyć się bez degustacji!

Chcemy przede wszystkim paniom bardzo podziękować za działalność. Ale też życzyć, aby dalsze, odkryte starodawne przepisy udało się zachować przed utratą. Dania te w wykonaniu pań zdobędą zapewne kolejne laury, a my będziemy mogli ich posmakować

– mówił starosta tucholski Michał Mróz.

Beata Piesik opowiadając o przepisie zaznaczała, że kaczka jest trybowana, czyli pozbawiona wszystkich kości. W środku znajduje się z kolei dziczyzna z żurawiną. Dzięki uprzejmości pań z KGW, udostępniamy pełen przepis na kaczkę po myśliwsku. Być może to idealny pomysł na zaserwowanie nowości podczas świąt albo Sylwestra?

Kaczka po myśliwsku

SKŁADNIKI:

  • 1 kaczka pekinka,
  • ok. 1 kg mięsa mielonego z dziczyzny,
  • 5 dag wątróbki kaczej,
  • 2 kwaskowate jabłka,
  • 5 dag suszone żurawiny,
  • 5 dag rodzynek,
  • 2 jajka,
  • sól, pieprz, majeranek, olej dom pieczenia

WYKONANIE:

Kaczkę wytrybować z kości. Natrzeć solą i majerankiem wewnątrz i na zewnątrz. Odstawić w chłodne miejsce. Przygotować farsz. Mięso zmielić dwa razy z wątróbką, dodać przyprawy (sól, pieprz, majeranek), żurawinę, rodzynki, potarte jabłka oraz jajka. Wszystko razem wymieszać. Nadziać kaczkę i zaszyć wszystkie otwory. Piec w piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około półtorej godziny, podlewając powstałym sosem z kaczki. Podawać na zimno z konfiturą z żurawiny.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%