To informacje ważne dla mieszkańców całego powiatu tucholskiego, ale też ich gości i turystów. Choć sezon grzybowy w pełni, to w naszych lasach mamy problem ze szkodnikiem zjadającym sosny. Dlatego zanim wybierzecie się na spacer, zapoznajcie się z naszym artykułem. Zwracajcie też uwagę na żółte tabliczki mówiące o czasowym zakazie wstępu.
W tym tygodniu nadleśnictwa z naszego terenu poinformowały, że we wrześniu – do poszczególnych lasów – obowiązywać będzie zakaz wstępu. Jak podają instytucje, związane jest to z rozpoczęciem zabiegów ratowniczych polegających na zwalczaniu masowego występowania szkodników sosny – borecznika sosnowca (sporej wielkości, żółta gąsienica).
Jest jednym z groźniejszych szkodników drzewostanów iglastych. Jego masowe pojawianie obserwuje się w kilkuletnich odstępach czasu, a na niekorzyść działa fakt, że ma dwie generacje w ciągu roku
– przekazuje Robert Piosik, specjalista służby leśnej ds. ochrony lasu z Nadleśnictwa Zamrzenica.
Pokarm larw borecznika stanowią igły sosny, które zjadane są w całości lub od brzegu z pozostawieniem środkowej części, tzw. żeberka (co jest charakterystyczne dla tego gatunku). Podczas spaceru można też zauważyć widoczne na drogach leśnych odchody owadzie o zielonkawej barwie
– dodaje Dorota Rząska-Lis z Nadleśnictwa Woziwoda.
Szkodniki zwalczane będą za pomocą oprysków chemicznych. Środek ochrony roślin Mospilan 20 SP ma być rozpylany z nieba przez samolot typu dromader. Robert Piosik podaje dalej, że Mospilan ma mieć szerokie spektrum zastosowania oraz – co ważne – predysponuje selektywność wobec owadów pożytecznych, takich jak np. pszczoła miodna.
Więcej w najnowszym wydaniu "Tygodnika".
SZCZEGÓŁY ZAKAZÓW WSTĘPU DO LASÓW
Część terenów gminy Kęsowo położona jest na obszarze Nadleśnictwa Lutówko. W tym nadleśnictwie nie są jednak w najbliższym czasie planowane opryski.
Od 9 do 15 września 2022 r. wykonywane będą zabiegi agrolotnicze zwalczające szkodniki owadzie. Czasowy zakazu wstępu do lasu na terenie leśnictw: Lisiny, Pohulanka, Zazdrość, Zimne Zdroje, Smolarnia, Wygoda obowiązuje od 9 do 30 września.
Powierzchnia zakwalifikowana do lotniczych oprysków to 2462 ha, w tym 55 ha lasów prywatnych. Wykonanie zabiegów planowane jest w pierwszej połowie września. Zakaz wstępu do lasów w okresie 5-30 września br. obowiązuje na całym obszarze leśnictw: Jeziorno, Kiełpiński Most, Szczuczanek, Wrzosowisko, Wypalanki.
Powierzchnia planowanego zabiegu wynosi 2291,45 ha. Oprysk samolotowy będzie wykonywany na terenach leśnictw: Lipce, Ustronie, Wilcze Doły, Biała, Legbąd oraz Zielonka, a także w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w obrębach ewidencyjnych gminy Tuchola (obr. ew. Łosiny, Legbąd, Klocek), gminy Śliwice (obr. ew. Zwierzyniec) oraz gminy Czersk (obr. ew. Klaskawa, Ostrowite, Zapędowo). Zabiegi agrolotnicze planowane są w dniach 6-22 września. Przed ich rozpoczęciem na drogach wjazdowych do lasów objętych opryskiem zostaną wywieszone ogłoszenia informujące o zakazie wstępu.
W związku z planowanymi opryskami na terenie leśnictw Jeleniagóra i Sarnówek obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasów – od 7 do 30 września br. Tereny leśne objęte zakazem zostały oznakowane tablicami informacyjnymi o treści: "ZAKAZ WSTĘPU DO LASU OD DNIA 07.09.2022 r. DO DNIA 30.09.2022 r. Z POWODU: OPRYSKI CHEMICZNE”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz