Zamknij

Co wpływa na cenę auta w skupie?

14:15, 28.05.2020 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 14:17, 28.05.2020

Na cenę samochodu w skupach aut używanych wpływa wiele czynników, a ich znajomość pomoże Ci uniknąć zaskoczeń. Na terenie całego kraju działają tysiące takich skupów, ale większość z nich posługuje się podobnymi cennikami. Kwoty ustala się każdorazowo indywidualnie w zależności od tego, w jakim stanie jest samochód. Takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą szybko pozbyć się pojazdu i nie chcą tracić czasu na żmudne poszukiwania kupca i wystawianie ogłoszeń. Możemy w ten sposób otrzymać nawet 90% wartości rynkowej auta.

Samochód używany czy dostawczy?

W większości przypadków większą kwotę możemy uzyskać za samochód dostawczy. Wynika to z tego, że sprzedaż samochodu dostawczego wymaga mniejszego zachodu – używanych samochodów dostawczych jest na rynku mniej niż osobowych, dlatego cieszą się lepszym wzięciem. Niektóre skupy specjalizują się także w tej wąskiej dziedzinie.

Historia serwisowania

Warto zawczasu zwrócić uwagę na historię serwisowania samochodu. Jeśli regularnie odwiedzaliśmy serwis i mamy udokumentowane dokonywanie napraw na bieżąco, możemy spodziewać się wyższych kwot. Jeśli w historii serwisowania są niejasności, cena może okazać się niższa.

Stan wizualny

Nie powinno dziwić, że za samochód w lepszym stanie otrzymamy wyższą kwotę. Pracownicy serwisów zwracają dużą uwagę na to, jak wygląda lakier i czy jest jednolity, a także na to, jak prezentuje się tapicerka samochodu. Co ważne, skórzana tapicerka podnosi wartość auta. Trzeba mieć na uwadze wszystkie, nawet najmniejsze zarysowania i wgniecenia w karoserii, które mogły się pojawić przez lata eksploatacji. Stawkę podnosi także ładny kolor lakieru.

Stan techniczny

Ogromny wpływ na cenę podczas sprzedaży auta ma jego stan techniczny. Wprawdzie w skupach zostawia się także wraki po wypadkach i pożarach, osiągają one jednak zdecydowanie niższą wartość. Pracownik skupu oceni, czy samochód wymaga większej naprawy. Jeśli w nie ogóle nadaje się do dalszego użytku, skup oceni, które części można z niego wyciągnąć i sprzedać. Wartość zdecydowanie obniża uszkodzony silnik i duży przebieg. Warto przy tym pamiętać, że nie wolno cofać licznika. Takie oszustwo można bardzo łatwo wykryć, a trzeba mieć na uwadze, że jest to niezgodne z prawem. Warto przed sprzedażą zerknąć pod maskę i samodzielnie spróbować dokonać oceny stanu technicznego auta, na podstawie której będziemy wiedzieli, na jakie stawki należy się przygotować, by uniknąć rozczarowań.

Wyposażenie

Pracownicy skupów dokonując wyceny pojazdu klienta przyglądają się również wyposażeniu i nawet w przypadku starszych samochodów może być ono źródłem wyższej kwoty. Lepiej wycenia się samochody, w których działa klimatyzacja czy ogrzewanie fotela lub kierownicy, a także w którym są sprawne poduszki powietrze. Dodatkowe pieniądze można uzyskać za aluminiowe felgi. Atutem będzie też hak holowniczy czy dodatkowy komplet opon (zimowych lub letnich).

Marka, model i rok produkcji

Wyższą kwotę można uzyskać sprzedając samochody wszystkich marek premium. Czasem nawet sprzedając wrak takiego samochodu możemy zarobić na nim więcej niż sprzedając w pełni sprawny samochód ze średniej półki. Liczy się również sam model pojazdu, a właściwie opinia o nim. Jeśli dany model znany jest ze swojej niezawodności lub cieszy się dużą popularnością wśród kierowców, można się za niego spodziewać wyższej stawki. Wreszcie rocznik. Wiele skupów samochodów przyjmuje wyłącznie samochody wyprodukowane po 1995 roku, bo takie najlepiej się sprzedają. Zasada jest prosta – im młodszy samochód, tym więcej zarobimy.

Zastosowanie i inne czynniki

Podczas sprzedaży auta liczy się także dawne zastosowanie samochodu, które może mieć bezpośredni wpływ na przebieg. Jeśli samochód służył przez długie lata jako, najpewniej ma wysoki przebieg i może być bardziej wyeksploatowany, przez co stawka będzie niższa. Zaniża ją również jakikolwiek poważny wypadek, nawet jeśli samochód został doprowadzony do dobrego stanu. Cenę pojazdu obniża także, jeśli miał przedtem wielu właścicieli lub był sprowadzony z innego państwa. Z kolei podwyższyć może ją bezkolizyjna historia auta lub to, że właścicielem była osoba niepaląca.

Wiele też zależy od tego, jakimi zasadami kieruje się dany skup. Niektóre są nastawione wyłącznie na duże zyski, inne negocjują z klientem stawki i wychodzą frontem do kierowcy. Przykładem takiego skupu może być samochodowyskup.pl, za którym stoi dwanaście lat doświadczenia. Skup kupuje także samochody powypadkowe , po pożarze i przeznaczone do kasacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%