Zamknij

Wybór działki pod budowę domu - ,,Orły Branży Budowlanej''

08:15, 12.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:17, 12.05.2020

Zakup działki budowlanej to pierwszy krok do spełnienia największego marzenia – własnego domu z ogrodem, w cichej i urokliwej okolicy. Marzenia są najlepszym motywatorem, jednak realia nie zawsze pozwalają na spełnienie naszych wszystkich oczekiwań. Na co zwrócić uwagę, a czego unikać?

Rodzaj gruntu

Zauroczenie cudownym zakątkiem może przysłonić nam rzeczywistość, dlatego przy zakupie gruntu należy być czujnym, gdyż marzenie może zmienić się w koszmar. Na terenie Polski możemy spotkać niemalże wszystkie rodzaje gruntów: od drobnoziarnistych, poprzez piaski i żwiry, aż do bardzo gruboziarnistych (kamienie i głazy). Zanim zakupimy działkę i na plac wkroczy firma budowlana, warto skorzystać z usług geodety, który wykona badanie gruntu i określi, między innymi, jego stopień zagęszczenia i wskaźnik plastyczności.

Wilgotność gleby

Stopień wilgotności jest to innymi słowy, stosunek objętości wody do wolnych przestrzeni w glebie.Wskaźnik ten jest równie ważny, co ziarnistość i zagęszczenie. Wyróżnić można cztery podstawowe stopnie:

  • suchy,
  • mało wilgotny
  • wilgotny
  • nawodniony.

Kształt działki

Nie tylko lokalizacja i jakość gruntu pod budowę ma wpływ na cenę. Najwyższe ceny osiągają działki o równomiernym kształcie i położone na równym terenie. Im węższy teren, tym trudniej dopasować projekt domu i tym trudniejsze będą prace na nim, a co za tym idzie - droższe może być najęcie firmy budowlanej. W Sosnowcu, cena za metr kwadratowy może być znacznie wyższa, niż np. w Katowicach i na ogół będzie to wypadkowa kształtu posesji, jakości gruntu i lokalizacji. Z tego powodu „super okazje” powinny budzić nasze podejrzenia.

Gdy okazało się, że zakupiona działka położona jest na trudnym gruncie, będziemy potrzebowali fachowych usług w zakresie osuszania terenu lub wymiany podłoża. To kosztowna operacja, ale niektóre lokalizacje są tego warte.

Ranking firm związanych z budownictwem znajdziemy na stronie „Orły Branży Budowlanej”, gdzie można w łatwy i szybki sposób wyszukać specjalistów właśnie tej dziedziny. Natomiast w zakładce „Inne branże” również stolarstwa , elektryki i wiele innych . Lista najlepszych firm tworzona jest z podziałem na miasta, więc wybór wykonawcy spośród laureatów w konkretnej lokalizacji, jest niezwykle prosty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%