Zamknij

Butla z gazem - takie same czy różne?

13:45, 08.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:45, 08.05.2019

Od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje o wybuchu butli z gazem. I to może budzić strach. Problem w tym, że raczej nie zdarza się, by wybuchała butla. Winne podobnym wypadkom jest albo nieprawidłowe podłączenie w prowizoryczny sposób, albo użycie niewłaściwego rodzaju butli. Warto bowiem wiedzieć, że choć nowoczesne butle są bardzo uniwersalne, to nie zawsze tak było.

Butla standardowa

Podstawowa butla (nie taka na autogaz, tylko na płynny gaz będący opałem kuchenek), zgodna jest z określonymi normami europejskimi. Mniejsza o szczegóły, ale w praktyce ważne jest to, że jej konstrukcja musi umożliwiać stabilne ustawienie, bezpieczne odprowadzenie przewodu gazowego, przenoszenie butli, sam zbiornik zaś musi być szczelny i odporny na działanie czynników niszczących. Takie butle gazowe mogą być przewożone w samochodzie, można je samodzielnie przeładować, przenieść i ustawić, a także podłączyć i nic złego nie może się wydarzyć. Ścisła kontrola jakości praktycznie wyklucza nawet wystąpienie wad ukrytych – tu normy są tak ostre, że jakiekolwiek niedoskonałości naprawdę się nie trafiają.

Butle gazowe do ogrzewania

Niekiedy do ogrzewania wykorzystuje się zmodyfikowane butle – takie, na których można łatwo zamontować promiennik (niektóre promienniki podłącza się dłuższym przewodem, inne instaluje bezpośrednio na butli). W promienniku dochodzi do spalenia katalitycznego – bez otwartego płomienia, więc tutaj nie ma ryzyka wybuchu gazu. Sama butla jednak często jest przystosowana do użycia w nieco niższych temperaturach (można przecież założyć, że przy uruchomieniu promiennika w pomieszczeniu jest dość chłodno). Ogólnie rzecz biorąc, dziś jednak wiele butli gazowych standardowo jest wykonanych tak, by można było od razu podłączyć do nich promienniki. Takie butle świetnie uzupełniają instalacje przydomowe, stosuje się je też często w obiektach przemysłowych, bo promienniki charakteryzują się bardzo dużą wydajnością.

Specjalne butle produkuje się dla wózków widłowych na gaz. Na stronie https://tezet.pl/oferta/ogrzewanie/butle-gazowe/ eksperci wspominają, że wytrzymują one nawet do -20 stopni! To gwarancja bezpieczeństwa w każdych warunkach.

A jednak takie same!

Butle najnowszej generacji można wykorzystać w dowolnym celu. Można montować na nich promienniki, zasilać z nich wózki widłowe albo kuchenki. Nie zawsze jednak tak było. Warto więc, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo, wymienić starą butlę na nowszy model. Wiele osób jednak tego nie robi, a jeśli dołożyć do tego nieumiejętną instalację, to całą ta sytuacja jest proszeniem się o kłopoty. O kłopoty, których można uniknąć, poświęcając kilka minut i nie tak znowu wiele pieniędzy. Nowoczesne butle uniwersalne, gdyby były stosowane powszechnie, to pomogłyby wyeliminować niemałą część wypadków. Gdyby zaś podłączać je tak, jak należy, to byłyby często najbezpieczniejszym rozwiązaniem ze wszystkich.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%