Zamknij

Roczne rozliczenie podatku - tradycyjnie czy przez Program PIT?

10:30, 29.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:34, 29.11.2018

Rozliczenie PIT przez internet jest dobrym wyborem dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i energię potrzebną na dotarcie do urzędu skarbowego lub na pocztę. Na czym dokładnie polega wysyłka PIT online, co trzeba zrobić, by móc jej dokonać i czy jest to w pełni bezpieczne – o tym w poniższym artykule. 

Postępująca cyfryzacja Polski 

Od kilkunastu lat w Polsce prowadzone są działania, które mają na celu ułatwienie obywatelom komunikacji z urzędami i uproszczenie procedur administracyjnych. Załatwianie urzędowych spraw bez wychodzenia z domu jest wygodne zwłaszcza dla osób pracujących w godzinach otwarcia urzędów. Do takiej formy kontaktu z administracją publiczną nie jest potrzeba specjalna wiedza. Wystarczy podłączenie do sieci Internet na  dowolnym urządzeniu (smartfonie, tablecie, laptopie czy komputerze stacjonarnym) i w dowolnym miejscu. 

 Tradycyjne rozliczenie PIT – kto jeszcze z niego korzysta?

Z tradycyjnej formy załatwiania spraw urzędowych, czyli m.in. składania PIT, korzysta coraz mniej Polaków. Ich liczba maleje z roku na rok. Najczęściej są to osoby wykluczone informatycznie oraz te, które muszą stawić się w nim osobiście wyjaśnień czy rozwiązania jakichś kwestii spornych. Wymaga to od nich jednak pewnego wysiłku:  dojazd do urzędu, stanie w kolejce i ewentualny powrót w celu uzupełnienia złożonych wcześniej dokumentów zabierają sporo czasu i energii. Dla osób starszych, niepełnosprawnych, czy matek z dziećmi oznaczają również konieczność poproszenia kogoś o  pomoc. Możliwość wysłania PIT przez internet stała się dla tych grup społecznych wybawieniem i wręcz zachęciła do nauki obsługi komputera. 

 Rozliczenie PIT przez internet – jak to zrobić?

Rozliczenie podatkowe PIT przez internet możliwe jest to już od ponad 10 lat. Aby  z niego skorzystać, można zainstalować program do PIT lub wypełnić e-deklaracje online z Programem PIT Pro, który najpierw pomoże w dokonaniu stosownych obliczeń, a potem sam połączy się z tym systemem i prześle PIT do urzędu. Programy do PIT są obecnie bardzo intuicyjne i śmiało można powiedzieć, że prowadzą użytkownika za rękę przez proces rozliczeń. 

Jak przy każdej sprawie urzędowej załatwianej przez internet, tak i w przypadku składania PIT podatnik otrzyma UPO (urzędowe poświadczenie odbioru). Jest to automatycznie generowany plik, który  stanowi potwierdzenie nadania korespondencji do urzędu. Zachowując go w pamięci urządzenia, możemy mieć pewność, że nasza deklaracja dotarła w odpowiednie miejsce i jest  rozpatrywana.

 Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

Artykuł powstał przy współpracy z Justyną Nowak 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%