Zamknij

Światowe gwiazdy kina w Polsce! Takie wydarzenie odbywa się tam raz w roku

18:45, 21.11.2023 D.W.
Skomentuj Fot. Agnieszka Bielecka Fot. Agnieszka Bielecka

Za nami 31. edycja festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Do Torunia zjechały największe gwiazdy światowego kina z Peterem Dinklage, Seanem Pennem i Adamem Driverem na czele.

Festiwal trwał w Toruniu od 11 do 18 listopada. Międzynarodowe wydarzenie z pewnością zostanie zapamiętane jako wyjątkowe, zgromadziło bowiem filmowe talenty i zainspirowało miłośników sztuki filmowej z całego świata.

Widzowie, którzy przyjechali do Torunia mieli okazję w ciągu tygodnia obejrzeć dziesiątki filmów z całego świata. Część z nich startowała w konkursach, będących częścią festiwalu. Wydarzenie przyciągnęło miłośników kina z różnych zakątków globu.

Wielkie gwiazdy z nagrodami!

Do Torunia zjechali gwiazdy światowego formatu, takie jak Peter Dinklage (znany z "Gry o tron"), Adam Driver (z "Gwiezdnych Wojen"), Bob Geldof (popularny muzyk), i Willem Dafoe (Spider-Man).

Ostatni wieczór festiwalu, czyli 18 listopada, stał się miejscem uroczystej ceremonii zamknięcia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. To tutaj ogłoszono laureatów prestiżowego konkursu głównego, przyznając im Złotą, Srebrną i Brązową Żabę.

Złotą Żabą uhonorowano film „The New Boy” z reżyserią i zdjęciami autorstwa Warwicka Thorntona. Srebrną Żabę zdobył film „Hrabia”, w reżyserii Pablo Larraína, z niezwykłym zdjęciem autorstwa Eda Lachmana. Brązową Żabę przyznano z kolei produkcji „Biedne istoty”, którą sfotografował Robbie Ryan, a reżyserią zajął się Yorgos Lanthimos.

Niezwykle cennym wyróżnieniem jest Nagroda Publiczności, którą również zdobył twórca „The New Boy”. W kategorii nagród specjalnych, aktor Peter Dinklage, znany m.in. z roli w "Gwiezdnych Wojnach", odebrał Nagrodę Dyrektora Festiwalu. To wyjątkowe wyróżnienie dla artysty, który zasłynął także rolą w kultowym serialu "Gra o tron". Kolejną ważną nagrodą był honorowy tytuł "Całokształt Twórczości dla Reżysera", który przypadł zasłużonemu Krzysztofowi Zanussiemu. Nagrodę wręczył mu prezydent Torunia.

Wyjątkowym wydarzeniem podczas Gali Zamknięcia było także specjalne pokazanie filmu "She Came to Me", w którym udział wzięli reżyserka Rebecca Miller oraz aktorzy Peter Dinklage i Joanna Kulig. 

(D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%