Zamknij

Są nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. Ile zarabia statystyczny "Kowalski"?

14:33, 21.11.2023 Źródło: GUS
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące rynku pracy. Urząd opublikował dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce.

Zarobki Polaków poszły w górę. 

Jak podaje GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w październiku wyniosło 7544,98 zł brutto. W poprzednim miesiącu była to kwota 7379,88 zł brutto.

Miesiąc do miesiąca oznacza to wzrost o 2,2 proc., ale rok do roku to już 12,8 proc. 

- Wzrost ten spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, motywacyjnych, uznaniowych, nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) - napisał GUS w komunikacie.

Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 31,6 proc). 

- Najniższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zanotowano, podobnie jak w poprzednich miesiącach, w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5384,21 zł) - wskazuje GUS.

W górę najmocniej od 2019 r. 

Jak wskazuje ekonomista Daniel Kostecki mamy do czynienia z największym realnym wzrostem wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw od lutego 2019 r.

Delikatny spadek zatrudnienia 

GUS poinformował, że w miniony miesiącu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w porównaniu z październikiem ubiegłego roku było nieznacznie niższe (0,1 proc.). Wyniosło 6494,1 tys. etatów. 

 

(Źródło: GUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%