Zamknij

Chcesz płacić mniej za prąd? Lepiej pilnuj złożenia tych dokumentów

08:00, 29.09.2022 . Aktualizacja: 08:22, 29.09.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Ceny energii elektrycznej dla wszystkich obywateli mają zostać zablokowane zostaną tylko do określonego poziomu zużycia. Kto chce skorzystać z korzystniejszego limitu będzie musiał złożyć oświadczenie i pilnować terminu, w którym należy je złożyć. 

Od 1 stycznia 2023 r. rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju.

Prace nad rządową ustawą toczą się w parlamencie. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Trzeba udowodnić, że mamy prawo do wyższego limitu

Jeśli będziemy chcieli skorzystać z wyższego limitu to będziemy musieli udowodnić, że ten nam przysługuje.  Gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami, rodziny wielodzietne, a także rolnicy będą zobowiązani do złożenia oświadczenia u dostawcy prądu. 

- W przypadku rolników będzie to numer decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające z wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej, nazwę organu podatkowego, który wydał decyzję i załącza kopię tej decyzji - podaje dziennik Fakt.pl

Oświadczenie składane będzie pod rygorem odpowiedzialności karnej. 

Ważny termin!

Jak wynika z projektu ustawy na złożenie odpowiedniego dokumentu zainteresowani będą mieli czas do 30 czerwca 2023 roku. Przepisy dadzą także możliwość przedsiębiorstwom energetycznym możliwość weryfikacji danych z oświadczenia. Firmy będą mogły zażądać wglądu do dokumentów. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%