Zamknij

Numer 112 w całej Polsce będzie sparaliżowany? Wszystko przez...

16.49, 26.09.2022 Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Operatorzy numeru alarmowego 112 ostrzegają przed masowym strajkiem. Kwestionują oni zapisy, które znalazły się w opracowywanej przez MSWiA ustawie o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej, które wydłużają ich pracę. 

Operatorzy 112 wskazują na jeden artykuł z projektu. Jego autorzy chcą by w sytuacjach o dużym obciążeniu numeru alarmowego, dyżur operatora 112 wydłużyć nawet do 16 godzin.

- W sytuacji zwiększenia lub przewidywanego zwiększenia natężenia ruchu alarmowego, czas dyżuru, o którym mowa w ust. 3 i 4, może zostać wydłużony do 16 godzin - czytamy w rozporządzeniu.

Artykuł ten zakłada również wprowadzenie tzw. dyżuru domowego. Wtedy operator miałby być zobligowany do stawienia się w miejscu pracy w ciągu czterech godzin od wezwania.

W ramach dyżuru domowego operatorzy nie otrzymają jednak wynagrodzenia za "czuwanie". 

- Przez czas pracy operatora numerów alarmowych, starszego operatora numerów alarmowych, koordynatora oraz koordynatora trenera rozumie się czas wykonywania zadań na stanowisku pracy - wskazuje inny z punktów. 

Będzie protest operatorów 112? 

Jak podaje Wirtualna Polska, dla operatorów takie zmiany w przepisach "są niedopuszczalne". Liczą oni, że z uwagi na wczesne prace nad ustawą kontrowersyjne zapisy znikną. 

- Jeżeli zmiany wejdą w życie, to zapowiadam pójście na zwolnienie lekarskie w ramach protestu. Tak samo zrobią moi koledzy i koleżanki. Nastroje w zespołach są fatalne, ludzie zastanawiają się nad zwolnieniem. Nasza sytuacja nie poprawia się. Zarabiamy mało, a jak widać dojdą kolejne obowiązki. Nie wyobrażam sobie, żeby w dniu wolnym nie wychodzić z domu i czekać na telefon od pracodawcy - powołuje się na rozmowę z jednym z operatorów Wirtualna Polska. 

 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%