Zamknij

Tuchola miejscem narodzin znanych żużlowców

14:38, 29.04.2022 | materiały partnera

Szymon Woźniak jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców z miasta Tuchola. Poznaj historię zawodnika oraz przebieg kariery.

Znane osoby które narodziły się w Tucholi?

Tuchola jako jedno z nielicznych miast w Polsce jest miejscem narodzin wielu znanych postaci. Mało kto zdaje sobie sprawę jak wiele osobistości znanych z telewizji to osoby z miasta Tuchola. Znajdziemy wśród nich polityków, profesorów, sportowców czy muzyków. Do najbardziej znanych możemy zaliczyć Keliana Janikowskiego, który urodził się w 1996 i jest odnoszącym sukcesy piłkarzem ręcznym. Ponadto warto również wspomnieć Tadeusza Zwiefkę, który jest znanym dziennikarzem i politykiem. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi. W swojej karierze pracował także jako dziennikarz telewizji polskiej, a także był posłem na Sejm 6, 7 i 8 kadencji. To tylko kilka z wielu znanych postaci, które możemy wymienić, dzisiaj jednak skupimy się na żużlowcu, który jest jednym z czołowych w naszym kraju.

Szymon Woźniak – utytułowany żużlowiec z Tucholi

Jednym z najbardziej znanych żużlowców i jednocześnie tym który odnosi największe sukcesy w tym sporcie, jest Szymon Woźniak. Urodzony w 1993 roku tucholanin odnosi olbrzymie sukcesy nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Szymon swoją przygodę z żużlem rozpoczął w 2004 roku, kiedy to zaczął startować w zawodach mini żużla. Dla osób mniej wtajemniczonych mini żużel to forma żużla przeznaczona dla młodzieży. Charakteryzuje się między innymi mniejszą pojemnością silników maszyn startowych i mogą w niej brać udział dzieci w wieku od 10 do 16 lat. Startując regularnie w zawodach tego typu, Szymon stał się finalistą zarówno mistrzostw Europy, jak i świata osiągając jak do tego momentu swoje największe sukcesy. W roku 2014 z kolei zdobył tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski, wygrywając wyścigi na torze w Gorzowie. Można powiedzieć, że od tego momentu jego kariera rozbłysła a sam Szymon zaczął jeździć i zbierać doświadczenie na zagranicznych torach reprezentując kluby spoza Polski.

Był to moment, w którym poczynania Szymona można było zacząć obstawiać u bukmacherów. Brał udział w zawodach na najwyższym szczeblu, dzięki czemu strony takie jak Ranking Probukmachera zaczęły analizować wydarzenia, w których występował. Oceniane były jego szanse oraz prawdopodobieństwo wygranej. Kariera rozwijała się na tyle dobrze, że udało mu się trafić do ligi szwedzkiej gdzie jeździł w klubie Rospiggarna Hallstavik. W latach 2015-16 jeździł także dla brytyjskiego klubu Leicester Lions. Jak można dostrzec, kariera toczyła się bardzo dynamicznie, a zawodnik praktycznie co sezon ścigał się w barwach innego zespołu. W latach 2016-17 wrócił do Polski, gdzie zaczął startować w barwach klubu Sparty Wrocław, niedługo potem zmienił przynależność klubową na rzecz Vetlandy Speedway.

Podsumowanie kariery

Kariera Szymona rozkwitła od 2020 roku, kiedy to zdobył srebro w drużynowych Mistrzostwach Świata. W 2021 roku został drugim najlepszym zawodnikiem Ekstraligi pod względem liczby zdobytych bonusów. Nigdy nie został najlepszym zawodnikiem ligi polskiej, kilkukrotnie ocierał się jednak o mistrzostwo. W 2017 roku reprezentując Spartę Wrocław, zajął 3 miejsce. Później przeniósł się do Stali Gorzów, w której w 2018 i 2020 roku zdobył srebro. Ostatni rok swoich występów zakończył po raz kolejny na 3 miejscu. Nie wiadomo czy Szymonowi uda się jeszcze kiedykolwiek osiągnąć tytuł mistrzowski Ekstraligi, w listopadzie 2021 roku poinformował, że zmienia klub i wraca do Szwecji a karierę będzie kontynuował w swoim byłym klubie Rospiggarny Hallstavik.

Śledźmy jego postępy i sprawdźmy nasze przewidywania z miarodajną opinią ekspertów żużlowych https://motoklub.pl/jak-skutecznie-obstawiac-zaklady-sportowe-na-wyscigi

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%