Zamknij

Jak wybrać korzystny kredyt samochodowy?

15:32, 25.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:32, 25.04.2022

Jeśli masz w planach kupno auta, ale nie posiadasz dostatecznej ilości gotówki na ten cel, właściwie dobrany kredyt samochodowy pozwoli zrealizować Twoje zamiary bez jednoczesnego nadmiernego obciążania budżetu. Czym się kierować i jak wybrać korzystny dla siebie kredyt na samochód? 

Każdy z nas przed podjęciem ostatecznej decyzji z pewnością analizuje przeróżne propozycje i opcje, by wybrać tę najbardziej korzystną.

Zakup pojazdu a kredyt samochodowy

Kredyty samochodowe są rodzajem kredytu, z którego środki musimy przeznaczyć na kupno nowego lub używanego pojazdu. Ważne przy tym jest posiadanie przez samochód ważnego dowodu rejestracyjnego. Istotne są również kwestie związane z udzielaniem kredytu samochodowego, czyli:

  • Środki koniecznie muszą być wydane na pojazd, lecz wbrew nazwie kredytu nie musi być to wyłącznie auto. Mogą to być równie dobrze quady czy motocykle;
  • Umowa dot. kredytu sporządzona powinna być na piśmie i jasno określić cel, na jaki przeznaczamy środki, a mianowicie dokładne informacje dot. pojazdu: model, marka, rok produkcji, rodzaj paliwa i numer nadwozia;
  • Kredy samochodowy może być rozłożony nawet na dziesięć lat;
  • Nie potrzebny jest wkład własny – oczywiście od wysokości wkładu własnego i finalnej ceny naszego upragnionego pojazdu będzie uzależniona rata kredytowa, ale jest możliwość, by bank pożyczył nawet 100% pokrycia kwoty.

Jeżeli planujesz kupno nowego samochodu, zajrzyj na kredytna4kolka.pl. W porównywarce zapoznasz się z najlepszymi ofertami kredytów samochodowych, które zostały przygotowane przez najpopularniejsze banki w naszym kraju. Możesz być zawsze pewny aktualnych informacji, a ranking pomoże ci znaleźć kredyt na zakup samochodu dopasowany do twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Warto też wspomnieć o bardzo popularnym ostatnio leasingu. Czym w ogóle jest leasing? W praktyce jest produktem finansowym, który dot. uzyskania auta, z którego korzystamy na warunkach zawartych w umowie leasingowej. Ważne jest to, że w tym czasie samochód nie przechodzi na własność użytkownika, który niejako jedynie go wypożycza, płacąc w zamian raty leasingowe. Sprawdź również: http://kredytna4kolka.pl/jak-wziac-samochod-w-leasing/ by dowiedzieć się więcej na temat leasingu.

Kredyt samochodowy - jak go wybrać?

Trzeba brać pod uwagę każdy parametr wchodzący w główną kwotę należności. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) pokazującej ile wyniesie całkowita kwota kredytu i opłat, które są naliczone w przypadku każdego z kredytów.

Banki udzielające kredytów na samochód są czujne i przeważnie zabezpieczają się przed sytuacjami niewypłacalności osób pobierających od nich środki. Przeważnie są to:

  • Zmiany, które dotyczą polisy ubezpieczeniowej. Kiedy użytkownik powoduje wypadek lub kolizję, całe odszkodowanie zostaje wysłane na konto banku. Bedzie to także skutkować naprawieniem auta za pośrednictwem własnych środków.
  • Zabezpieczenie przed sprzedażą auta – karta pojazdu, która jest jednym z kluczowych dokumentów do sprzedaży, pozostaje w rękach banku do momentu spłaty zobowiązań.
  • Zastaw rejestrowy. W sytuacji zakupu samochodu za gotówkę, w dowodzie rejestracyjnym pozostaje jedynie nazwa głównego właściciela (ewentualnie wymienia się współwłaścicieli, jeśli są oni uwzględniani przez umowę). W przypadku takiego zastawu nazwa banku jest wpisana w dowód rejestracyjny, co skutkuje tym, że jeśli nie będziemy spłacać rat kredytu, bank może rozwiązać umowę i sprzedać pojazd.

Wiele osób w rozmowach o kredytach uwzględnia tylko oprocentowanie, ale jest to błędne podejście, bo na całkowity koszt kredytu składają się też inne istotne czynniki, m.in. odsetki, które nalicza się z tytułu pożyczania danej kwoty. Powinniśmy brać pod uwagę:

  • Ubezpieczenie. W przypadku kredytu samochodowego potrzebny jest kompletny pakiet ochrony (OC i AC). Zdarzają się też przypadki, kiedy bank będzie wymagać ubezpieczenia GAP albo polisy na życie.
  • Prowizję, czyli opłatę ustalaną dowolnie przez banki. Jest jednorazowo doliczona do kredytu.
  • Opłaty dodatkowe. Zależnie od całego procesu mogą się na to składać inne czynniki (np. wycena auta).
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%