Zamknij

Pompy ciepła odpowiedzią na podwyżki cen gazu

15:34, 20.12.2021 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 15:35, 20.12.2021

Ceny gazu stają się coraz wyższe - jest to fakt, z którym ciężko się nie zgodzić. Każdy, kto posiada kocioł gazowy, wyraźnie odczuwa cykliczne wydatki za ogrzewanie. Z tego powodu wielu z nas zaczyna zastanawiać się nad zainwestowaniem w pompę ciepła, która nosi znamiona systemu grzewczego na miarę XXI wieku. A jak się okazuje, w praktyce nawet bezkosztowego!

Gaz coraz droższy

Prognozy dotyczące kształtowania się cen gazu nie nastrajają optymistycznie. Wrzesień 2021 roku to był czas, kiedy Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził kolejną podwyżkę cen gazu. Tym razem o 7,4 procent dla gospodarstw domowych. Należy dodać, że nie było to wcale pierwsze podwyższenie cen za gaz. Skąd takie wzrosty cen? Wpływ mają na nie rosnące koszty pozyskania paliwa, które to muszą ponosić przedsiębiorstwa obrotu gazem. Droższy jest zarówno gaz ziemny jak i zaazotowany. Ale sam zwrot kosztów pozyskania paliwa, który musi zostać pokryty w rachunkach, które odbiorcy otrzymują na fakturze za gaz, to nie wszystko. Płacimy bowiem nie tylko za pobraną energię, ale też za usługę dostarczenia jej za pomocą infrastruktury. Wszystko to sprawia, że finalnie rachunek za gaz dawno już nie był tak wysoki, jak obecnie.

Darmowe OZE

Cechą charakterystyczną pomp ciepła jest fakt, że energii grzewczej nie pobierają ze źródeł paliw ciekłych czy stałych tradycyjnego typu, lecz z tak zwanych odnawialnych źródeł energii. Odnawialne źródła energii (OZE) stanowią alternatywę dla gazu z dwóch powodów. Po pierwsze, nie bez znaczenia jest wspomniany wyżej koszt paliwa. Jeśli mowa o pompach ciepła, koszt ten jest zerowy. OZE jako nowoczesne źródło energii grzewczej dla pomp ciepła to: otaczające nas powietrze, woda ze zbiorników wodnych oraz grunt (ziemia). Za żadne z tych źródeł nie trzeba płacić. Po drugie, oprócz kosztów liczy się wpływ na środowisko naturalne, który w przypadku pomp ciepła można uznać za jeden z najbardziej proekologicznych. Urządzenia te nie generują żadnych spalin - nie ma więc dymu, popiołu, toksycznych substancji uwalniających się podczas zachodzenia reakcji spalania. Jeśli więc można zaoszczędzić, a jednocześnie podratować i tak już nie najlepszą jakość powietrza, to pompy ciepła z “darmowym paliwem” wydają się pomysłem niemal idealnym.

Tania ciepła woda użytkowa

Jeśli do tej pory woda użytkowa w domu ogrzewana była za pomocą kotła kondensacyjnego wyposażonego w zasobnik c.w.u., to czas na dobrą wiadomość dla zainteresowanych pompami ciepła - za pomocą tych urządzeń pozyskać można ciepłą wodę do użytku domowego po bardzo niskich kosztach. Na szczególną uznanie zasługuje technologia opracowana przez firmę Themia - mowa o technologii Gorącego Gazu w pompach ciepła. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie polskiego wyłącznego dystrybutora pod adresem https://nowatermia.pl/. Wykorzystywane w urządzeniach technologia Gorącego Gazu oraz technologia termicznego uwarstwienia wody powodują, że najlepsze pompy ciepła produkują nawet 545 litrów ciepłej wody użytkowej o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Tym samym oszczędności na rachunkach za ciepłą wodę mogą sięgnąć nawet 30% w skali miesiąca.

Samowystarczalny system bezkosztowy

Pompa ciepła wykorzystuje darmowe źródła ciepła. Sama zaś swoje działanie opiera na energii elektrycznej. Coraz więcej pomp ciepła zainstalowanych jest więc w domach z panelami fotowoltaicznymi. Taki duet zapewni samowystarczalną kombinację urządzeń, które są w pełni niezależne od zewnętrznych źródeł energii i nie generują żadnych kosztów - ani tych związanych z paliwem do ogrzewania, ani tych, które wiążą się z działaniem urządzeń czy sprzętu. Panele z ogniw fotowoltaicznych montowane są zwykle na dachach budynków, choć możliwe jest ich usytuowanie np. w ogrodzie, od strony południowej. Kluczowe jest, aby znajdowały się pod odpowiednim kątem, tak aby jak największym obszarem przyjmowały na siebie padające promienie słoneczne. Panele przekształcają energię ze słońca w prąd. Dlatego pompy ciepła, w połączeniu z produkującymi prąd panelami, są doskonałym przykładem samowystarczalnej instalacji.

Biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu, nie dziwi fakt, że wraz z nimi rośnie również zainteresowanie pompami ciepła. Instalacje te nie tylko zapewnią w domu optymalną temperaturę po nawet zerowych kosztach, jednocześnie produkując ciepłą wodę do użytku domowego, ale też przyczynią się do mniejszego zanieczyszczenia powietrza spalinami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%