Zamknij

Instalacja centralnego odkurzania – czy to się opłaca?

13:32, 26.10.2021 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 13:32, 26.10.2021

Odkurzacz, którego nie widać, schowany w ścianie i pracujący niemal bezgłośnie – w polskich domach takie rozwiązanie wciąż jeszcze nie jest często spotykane. Ten sposób sprzątania zyskuje na popularności, dlatego jeśli stoimy właśnie przed decyzją o budowanie własnego domu lub zakupu mieszkania – warto przemyśleć taką inwestycję.

Odkurzacz centralny – same zalety?

Koszt zakupu urządzenia – wynoszący od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – nie jest tu największą z przeszkód. Instalację trzeba bowiem zaplanować na długo przed tym, nim przyniesiemy do domu pierwsze meble. Podzespoły poprowadzone są w ścianach budynku, a gniazda przyłączeniowe rozmieszczane w każdym z pomieszczeń. To sprawia, że chcąc cieszyć się wygodnym odkurzaniem w przyszłości, potrzeba więcej wysiłku na etapie planowania. W większości domów i mieszkań deweloperskich – odkurzacz centralny zamontujemy bez większego problemu. Często firmy budujące domy same proponują taką instalację jako jedną z możliwych opcji dodatkowych.

Odkurzacz w ścianie na co dzień

Wśród głównych zalet odkurzaczy tego typu należy wymienić przede wszystkim cichą pracę i brak wtórnej emisji usuwanych zanieczyszczeń. Jednostka centralna, umieszczona na przykład w pralni ma dużą pojemność i wydajny system filtracji. Również siła ssania jest jednym z atutów takich odkurzaczy. A na dokładkę jako użytkownicy możemy cieszyć się z wygody, jaką daje operowanie ssawką i rurą bez konieczności ciągnięcia za sobą hałaśliwego odkurzacza na kółkach. Użytkownicy wskazują też, że instalacja ukryta w ścianach to oszczędność miejsca w domu. Korzystając z centralnego odkurzania można też pozbyć się innych podręcznych sprzętów sprzątających: mniejszych odkurzaczy czy miotełek. Co może przeszkadzać nam w czasie codziennej pracy? Przede wszystkim rozmieszczenie gniazd, do których możemy się podłączyć. Ich rozplanowanie musimy ustalić już na etapie budowy – łatwo więc o pomyłkę. Podobnie problem pojawi się, gdy w przyszłości postanowimy zmienić układ albo funkcje poszczególnych pokoi. Stąd fachowcy najczęściej podpowiadają, aby liczba gniazd w ścianach była zawsze nieco większa niż wynika to z naszych aktualnych potrzeb. Eksploatacja takiego odkurzacza jest ekonomiczna - worki na brud są duże i wymienia się je rzadko. Jednostka ma dużą moc i wysoką efektywność, dlatego proces sprzątania przebiega sprawnie, bez zbędnego marnowania energii.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%