Zamknij

Wzrok - czy prawidłowo o niego dbasz?

10:21, 03.09.2021 | materiały partnera

Postęp technologiczny i nieustanny rozwój spowodowały, że tryb życia człowieka uległ dużej zmianie. Jeszcze nie tak dawno temu to co robimy na komputerach robiliśmy na przysłowiowej kartce papieru, zamiast grać na telefonie graliśmy na boisku, a zamiast wieczornego filmu decydowaliśmy się na dobrą książkę. Często nie ustępujemy sprzętów elektronicznych na krok, a wyjście z domu bez swojego smartfonu graniczy z cudem. W ciągu dnia dociera do nas wiele bodźców, które sprawiają, że nasze zmysły są coraz bardziej obciążone. Z drugiej strony, taki rozwój dał nam wiele możliwości i nowych perspektyw. Z pewnością jest to ogromna korzyść dla wielu dziedzin życia, jednak nie możemy zapominać o naszym zdrowiu, które powinno być na pierwszym miejscu. Niektórzy z nas wykonują taką pracę, która determinuje ich do tego, że spędzają bardzo dużo czasu przed wyświetlaczem komputera, jednak duża część z nas robi to również w czasie wolnym. Zmysłem, który cierpi na tym najbardziej jest nasz wzrok. Sprawdź, czy prawidłowo o niego dbasz, aby móc cieszyć się nim na długie lata.

Po pierwsze dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Mimo powszechnego myślenia, że powinniśmy stosować ją głównie wtedy, gdy chcemy schudnąć, jest ona niezbędna również jeśli takiego celu nie posiadamy. Dieta wpływa na jeden z najważniejszych zmysłów – nasz wzrok. W swoich codziennych posiłkach powinniśmy więc pomyśleć o liściastych, zielonych warzywach, ponieważ w ich składzie znajdziemy luteinę. A w jaki sposób oddziałuje ona na nasz wzrok? Po pierwsze, chroni naczynia włosowate znajdujące się na siatkówce, a po drugie zabezpiecza oczy przed promieniowaniem. Luteinę znajdziemy w warzywach takich jak brokuł, natka pietruszki, kapusta czy szpinak. Drugi ważny składnik to  karotenoidy i witaminy, które znajdziemy w czerwonych i żółtych warzywach, a także owocach. Możemy również zdecydować się na suplementy diety, oferowane m.in. przez Natural Pharmaceuticals, które dzięki naturalnym składnikom wspomogą Twój wzrok.

Po drugie regeneracja

Odpowiednia ilość snu wpływa nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na kondycję Twojego wzroku. Jak mówią naukowcy, powinno być to około 8 godzin. Dodatkowo pamiętaj, żeby mniej więcej godzinę przed położeniem się do łóżka wyłączyć i odłożyć na bok wszelkie urządzenia elektroniczne, które generują niebieskie światło. Ponadto, aby jeszcze lepiej zadbać o oczy możesz wykonywać ich masaż. Zamknij je, a następnie wykonuj okrężne ruchy na górnej powiece. Natomiast na dolnej rób półokręgi rozpoczynając od środka ku zewnętrznej części. Po takim masażu możesz zrobić okład z ziół, na przykład rumianku czy szałwii lekarskiej. Możesz również wprowadzić do swojej codziennej rutyny krople nawilżające, które przyczynią się do zmniejszenia podrażnień i ukoją Twoje oczy.

A na koniec kilka zasad

Pracując przy komputerze, pamiętajmy o tym, aby monitor był odpowiednio daleko, czyli około 70 centymetrów od naszych oczu. Jeżeli masz taką możliwość ustaw go około 20 stopni poniżej Twojego wzroku. Ważna jest również jego wielkość, która powinna wynosić minimum 14 cali. Jest to istotne, ponieważ zapobiegniemy sytuacji, gdy musimy wytężać i męczyć nasz wzrok. Postaraj się o naturalne światło, a jeśli pozwalają Ci na to Twoje warunki w pracy, usiądź tyłem do okna. Nie zapominaj o przerwach, co jakiś czas odwróć wzrok od monitora. Kiedy za oknem widzisz pełne słońce, wychodząc z domu koniecznie weź ze sobą okulary przeciwsłoneczne z odpowiednią ochroną przed promieniowaniem. Dzięki temu, nie tylko będzie Ci się przyjemniej spędzało czas na dworze, ale również zapobiegniesz niepożądanym chorobom oczu. Nie zapominaj także o regularnych wizytach u okulisty, ponieważ zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%